BIST 1.461
DOLAR 8,27
EURO 10,08
ALTIN 488,32
HABER /  POLİTİKA

Hilal Kaplan'ın yazısı tartışılıyor: Boğaziçi oligarşisi yıkılacak, yerine 'buralı' bir yapı kurulacak

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki rektör protestosuyla ilgili kaleme aldığı yazısında tartışma yaratacak ifadeler kullandı. Kaplan, "Boğaziçi oligarşisi yıkılacak; yerine çoğulcu, demokratik ve ABD Konsolosluğu'na kırmızı hatla bağlı olmayan 'buralı' bir yapı kurulacak." görüşünü savundu.

Abone ol

Sabah yazarı Hilal Kaplan, 'Boğaziçi, Amerikan etkisinden arınırken' başlığıyla yayımlanan yazısında Boğaziçi Üniversitesi'nin 1971'e kadar ABD'li rektörlerin, aradan geçen 40 yılda ise 'kapalı devre işleyen belirli bir zümrenin, aslında oligarşik ama sözde demokratik yollarla üniversiteyi yönettiğini' iddia etti.

Üniversitedeki protestoların Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Prof. Dr. Melih Bulu'yu rektör olarak ataması sonrası başladığını belirten Kaplan, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yasal yollardan rektör atamasına karşı çıkış, bu steril işleyişi bozacağı içindir. Maalesef İslam'ın önerdiği bakış açısına değil de liberal mantralara kendini kaptıran bir kısım Boğaziçili dindar öğrenci de bu furyaya destek oldu" diye yazdı. 

"BURALI' bir yapı kurulacak"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'nun açıklamalarından alıntılar yapan Kaplan, şu ifadeleri kullandı:

Ana muhalefetten de çelişkili sözler sâdır oldu: CHP'li Faik Öztrak, 'Bu alçak provokasyonu kınıyoruz' diye açıklama yaparken, dengeyi sağlamak için CHP'li Özgür Özel de 'yaşam biçimlerini paylaşmasam da' notunu düşerek rektör karşıtı eşcinsel harekete desteklerini bildirdi.

Sözde 'muhafazakâr' Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ise mevzuyu yine hükümete bağladı ve Kâbe'yi aşağılayanları değil, 'Ergen eylemini, suni gündem yapıyorlar' diyerek iktidarı suçladı.

Diğer parti üyeleri de yapılanın demokratik bir hak olduğunu savundu. Anlayacağınız bir CHP'li Öztrak kadar bile olamadılar. İzzetlerini üç-beş oya pazara çıkardılar.

Ezcümle, Boğaziçi oligarşisi yıkılacak; yerine çoğulcu, demokratik ve ABD Konsolosluğu'na kırmızı hatla bağlı olmayan 'BURALI' bir yapı kurulacak. Bu dönüşümün sancılarını yaşıyoruz.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Mutasyonlu virüsle ilgili korkunç bilgiler! Daha bulaşıcı ve maske işe yaramıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bakanı Ruhsar Pekcan ihracat rakamlarını açıkladı Tüm zamanların en yüksek ocak ihracatı
Ankara'da araziye kimyasal atık bırakan 2 kişiye rekor para cezası!
Kocaeli merkezli 6 ilde FETÖ operasyonu! 8 gözaltı var
Selahattin Demirtaş da HDP'den ayrı, kafasına göre takılıyor! İki Mahalle'de HDP tartışması
Türk sporcuların keşfedilmesi için mobil uygulama geliştirildi
EGM, video paylaştı! Polis, Boğaziçi öğrencilerine 'Aşağı bak' değil, 'Aşağıdan' diyor
Spotify'dan kullanıcıları üzecek haber
Kuzey Akım 2 Rusya ve ABD’nin Avrupa’daki 'jeoekonomik savaşı'na dönüştü
Mersin'de kömür kazanını açan ekipler gözlerine inanamadı
THY'den sonra şimdi de Pegasus! İsrail seferlerini durdurma kararını 7 Şubat'a uzattı
Yorumlar 2 yorum