BIST 1.449
DOLAR 8,30
EURO 10,13
ALTIN 487,80
HABER /  GÜNCEL

HES kodu İstanbulkart eşleştirme yapma ekranı-2021 nasıl yapılır?

İstanbulkart HES Kodu yükleme ve eşleştirme işlemi için son gün yarın yani 15 ocak olacak. Toplu taşımayı kullanmak isteyen vatandaşların İETT kartlarını HES kodu ile eşleştirmesi gerekiyor. Peki, İstanbulkart HES Kodu yükleme ve eşleştirme nasıl yapılır? İşte aşama aşama merak edilenler...

Abone ol

İstanbulkart HES Kodu yükleme ve eşleştirme işlemi için detaylar belli oldu. 15 Ocak tarihine kadar İstanbulkart HES Kodu eşleştirmesi için için öncelikle kişinin HES Kodu'na sahip olması gerekecek. Hes Kodu'nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın  https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmek yeterli olacak.

İstanbulkart HES kodu tanımlama: Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek.

Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz.

HES KODUNUZU TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

HES Kodu Ne İşe Yarar?

Paylaşılan firma ya da kurum HES kodu ile kişinin sağlık durumunu sorgular, risk varsa seyahat ya da ziyaret onaylanmaz.

Örneğin uçak, tren, otobüs vb. seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sağlık durumunuzu koruyabileceksiniz.
Ayrıca seyahat sırasında herhangi bir risk taşımayan ancak risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyanet İşleri Başkanlığı ile Yeşilay arasında iş birliği protokolü imzalandı
Koronavirüs aşısında öncelikli meslek grupları belli oldu
Gazeteci Sevim Gözay vefat etti! Sevim Gözay'ın hastalığı neydi eşi ve çocukları var mı
Beşiktaş-Galatasaray derbisinin hekemi belli oldu
Prof. Dr. Murat Akova'dan Sinovac aşısıyla ilgili önemli açıklama
Çorum saatlik hava durumu raporu kar bastırdı
Sağlık Bakanlığı Covid-19 aşısı olanları anlık takip ediyor! 70 binin üzerinde kişi aşılandı
İYİ Parti Muğla İl teşkilatında 'Ümit Özdağ' krizi toplu istifa ettiler yönetim düştü
Türk Telekom Online İşlemler'den 2 GB internet hediye
Kastamonu hava durumu 15 günlük MGM raporu
Yorumlar