BIST 10.637
DOLAR 32,64
EURO 35,13
ALTIN 2.451,35
HABER /  POLİTİKA  /  HDP

HDP'li Önder'den Erdoğan'a 'masa' yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çözüm süreci için "Karşı karşıya oturulan bir masa olması devletin çöktüğü anlamına gelir" sözlerine, HDP'li Sırrı Süreyya Önder'den cevap geldi.

Abone ol

HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın çözüm sürecine ilişkin söylediği “Karşı karşıya oturulan bir masa olması devletin çöktüğü anlamına gelir” açıklamasına, “O masa yaklaşık üç ay önce kurulmuştu” diye cevap verdi.

Hürriyet gazetesinden Okan Konuralp'in haberine göre, HDP İstanbul milletvekili  Önder, “İmralı Müzakere Heyeti Sözcüsü sıfatıyla söylüyorum ki ortada bir masa var. O masa da yaklaşık üç ay önce kuruldu. İki tarafına oturan insanlar var ve defalarca bu masada taraflar olarak toplantı yapıldı. Tarihi Dolmabahçe Mutabakatı da bu masada sağlandı. Bu masanın adı ‘Barış ve Demokratik Çözüm Masası’dır. Bu masa Ortadoğu’da sistemler teker teker çökerken ülkemizin birliğini, demokrasisini ve geleceğini teminat altına almaya dönük en önemli demokratik hamlelerdendi” diyerek Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi.

"2 KEZ İLLEGAL YOL VE YÖNTEMLERE BAŞVURDUK"

Önder, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “HDP illegal yollarla işimizi sıkıntıya yoktu” vurgusuna ilişkin de “Sayın Cumhurbaşkanı bir konuda gerçeği dile getiriyor. HDP Müzakere Heyeti olarak süreç başladığı günden bugüne üç kez illegal yol ve yöntemlere başvurduk. Bütün bunları ve çözüm sürecinde geldiğimiz aşamayı, yaşanan tıkanıklığı yarın Saat 11’de yapacağı basın açıklamasıyla ayrıntılı olarak bütün kamuoyuyla paylayacağız” diye konuştu.

sirri-hdp-erdogan.jpeg

HDP YARIN BASIN TOPLANTISI YAPACAK

Önder, “Üç ay önce kurulduğunu söylediğiniz ‘Masa’ ve üç kez başvurmak zorunda kaldığınız illegal yol ve yöntemlere ilişkin bilgi verir misiniz?” sorusuna ise “Tüm bu sorularınıza yarın yapacağımız basın toplantısında yanıt bulacaksınız. Ki son günlerde HDP’ye dönük geliştirilen dili anlamak mümkün değil. Bugüne kadar bizi ‘Bölge Partisi’ olmakla suçlayanlar işi gücü bıraktı, şimdi de ‘Neden Türkiye partisi olmaya çalışıyorsunuz’ diye suçluyor. Bu suçlamalara da yarın yanıt vereceğim” karşılığını verdi.