BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

Yahoo'dan kulakla kimlik tanımlama teknolojisi

Şirket, cep telefonlarındaki ekran kilitlerini şifre ya da parmak izi yerine yeni bir teknoloji ile açılması üzerinde çalışıyor. Bu yöntemin maliyeti, parmak iziyle kimlik tanımlamaya kıyasla çok daha az.

Abone ol

Yahoo cep telefonlarındaki ekran kilitlerinin şifre ya da parmak izi yerine, kulak yapısıyla kimlik tanımlayan yeni bir teknoloji aracılığıyla açılması üzerinde çalışıyor.

Şirketin üzerinde çalıştığı alternatif kimlik belirleme yöntemleri arasında ayrıca, kullanıcının yumruk yapısının ve hatta telefonu tutuşunun da bulunduğu belirtiliyor.

Cep telefonu kilitlerinin parmak iziyle açılması, giderek popülerleşen ancak pahalı bir teknoloji.

Yahoo'nun araştırdığı kulak yapısıyla kimlik belirleme yönteminde ise telefonun dokunmatik ekranı kullanılıyor ve bu yöntem çok daha ucuz.

Şirketin "Bodyprint" adını verdiği yöntemin ilk denemeleri 12 kişi üzerinde yapıldı.

Araştırma ekibi internet sitesinde yaptıkları açıklamada, "Parmak iziyle kimlik tanımlama yöntemi çözünürlük seviyesinin yüksek ve sensörün kaliteli olmasını gerektirdiği için pahalı. Bu nedenle sadece en pahalı telefonlarda kullanılabiliyor. " ifadesini kullandı.

Dokunmatik ekranla tanımlama

Ekip dokunmatik ekranların çözünürlük seviyelerinin nispeten düşük olmasına karşın "alanın büyük olduğunu ve bu şekilde kulak, parmaklar, yumruk ve avuç içinin ekrana bastırılmasıyla kimlik belirlenebileceğini" bildirdi.

Araştırmada kulak yapısıyla kimliğin yüzde 99,8 oranında doğru belirlendiği belirtildi.

Biometri Uzmanı Prof. Angela Sasse de bu yöntemin cep telefonlarının güvenliğinin geliştirilmesinde rol oynayabileceğini söyledi.

Sasse, "Kulakla kimlik belirleme üzerinde birkaç yıldır çalışılıyor. Ama Yahoo'nun araştırması cep telefonları alanında bir ilk" dedi.

Prof. Sasse İsviçre'de polisin hırsızların kimliklerini belirlemek için bir süredir bu yöntemi kullandığını söyledi.

Sasse, "Hırsızlar genelde içeride kimsenin olup olmadığını anlamak için kulaklarını pencerelere yaslayıp dinliyor. Polis daha sonra parmak izi gibi, pencerelerden kulak izlerini alıyor" dedi.

Son İPhone modellerinde ve bazı Android telefonlarda kullanılan parmak iziyle kimlik tanımlama özelliği bilgisayar korsanlarının saldırılarına açık.

Geçen ay siber güvenlik şirketi FireEye bilgisayar korsanlarının Samsung Galay S5 telefonlardan parmak izlerini kopyalayabildiklerini açıklamıştı.