BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

'Kuzey Kore lideri biri bakan 15 kişiyi idam ettirdi'

Güney Kore, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un, aralarında üst düzey yetkililerin de olduğu 15 kişiyi idam ettirdiğini öne sürdü. Kurşuna dizilenler arasında Ormancılık Bakanının da olduğu bildiriliyor.

Abone ol

Güney Kore, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'un bu yıl 15 üst düzey yöneticiyi idam ettirdiğini öne sürdü. İdam edilenler arasında bir bakanın da olduğu bildiriliyor.

Güney Kore istihbaratına göre, 15 kişiden bir bölümü "Kuzey Kore liderinin politikalarını eleştirdiği gerekçesiyle" idam edildi.

15 kişinin de kurşuna dizildikleri bildiriliyor.

Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, idam edilenlerden ikisinin Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını aktardı.

'Bir bakan da idam edildi'

BBC'nin Güney Kore'deki muhabiri Stephen Evans ise idam edilenlerden birisinin de Ormancılık Bakanı olduğu yönünde bilgiler geldiğini ve bakanın Kim Jong-Un'un politikalarına karşı çıktığı için hakkında idam kararı olduğu yönünde iddialar olduğunu bildirdi.

TIKLAYIN - 'KUZEY KORE LİDERİ ENİŞTESİNİ KÖPEKLERE YEDİRTTİ'

Başkan yardımcılarının yanı sıra Kuzey Kore'nin Unhasu Orkestrası'nda çalan dört müzisyenin de idam edildiği öne sürülüyor.

Kim Jong-Un'un eşi Ri Sol-Ju da bir dönem Unhasu Orkestrasında vokalist olarak görev yapmıştı.

2013'te hem Japon hem de Güney Kore basını bazı orkestra üyelerinin "ahlâk yasalarını ihlâl" ettikleri gerekçesiyle idam edildiğini yazmıştı.

O dönemde "Kim Jong-Un eşinin itibarını korumak için idam kararı aldı" yorumları yapılmıştı.