BIST 1.441
DOLAR 8,42
EURO 10,17
ALTIN 491,96
HABER /  GÜNCEL

Hasan Sabbah Türk mü kimdir Hasan Sabbah ölümü ve sözleri

TRT ekranlarında başlayan Uyanış: Büyük Selçuklu dizisi ile birlikte tarihte önem arz eden birçok kişi araştırılmaya başladı. Bunlardan biri de Hasan Sabbah oldu. 35 yıl boyunca dışına çıkmadan yaşadığı Alamut Kalesi'nde kurduğu tarikata suikast eğitimi veren Hasan Sabbah kimin adamı ve nasıl öldü?

Abone ol

TRT'de Uyanış Selçuklu Dizisi başlaması ile birlikte başrolün yer aldığı gerçek Hasan Sabbah hakkında araştırmalar başladı. Peki Hasan Sabbah kimdir, Hasan Sabbah'ı kim öldürdü gibi İzleyici kitlesi dizide rol alan isimler hakkında araştırmalar yaparken dizinin başrollerinin gerçek başarılını da araştırmaya devam ediyorlar. Hasan Sabbah hangi savaşta öldü ve kim öldürdü, Hassan Sabbah kimin adamı? Hasan Sabbah Türk mü, mezarı nerede? detaylar haberimizde yer alıyor...

Dizide ismi geçen Hasan Sabbah 1046 – 1054 tarihleri arasında yaşadığı rivayet edilmektedir. Tarihi kaynaklarda Kum Kentin’de doğduğu belirtilen Sabbah’ın babası Ali bin Muhammed’dir. Babası tarafından felsefe, kelam, mantık, fıkıh ve riyaziyyat alanlarında eğitim alan Sabbah, suikastleri, fedaileri ve 35 yıl boyunca hiç dışarı çıkmadığı Alamut Kalesi ile bilinmektedir.

Alamut Kalesini üstün savaş yetenekleri ve zekası ile savaşsız olarak alan Sabbah kale sahiplerine para vererek kaleyi hakimiyetine almıştır. Dağın tepesinde kayalıkların üzerine kurulan kale döneminde alınması imkansız denilen kalelerden bir tanesidir. Sabbah, emrinde olan fedailer ile tanınmaktadır. Gerek düzenlediği suikastler gerekse fedailerinin kendisine bağlılığı ile tanınan Sabbah döneminin en güçlü isimlerinde bir tanesidir.

Hasan Sabbah hangi savaşta öldü?
Selçuklu kaynaklarına göre Mayıs 1124 tarihinde tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanan Sabbah, 23 Mayıs 1124 tarihinde öldüğü rivayet edilmektedir. Düzenlediği 70’ten fazla suikast ile en korkulan isimlerden bir tanesi olan Sabbah, suikastlerini halka açık yerlerde derviş kılığındaki fedaileri aracılığı ile yaptırmaktaydı. Suikastlerine kurban giden isimlerden bir tanesi de Nizam’ül – Mülk’tür.

Haşhaşiler kimdir?
Selçuklu Devleti’nin bulunduğu yıllarda kurulan Haşhaşiler’in kurucusu Hasan Sabbah’tır. Tam adı Hasan bin Ali bin Muhammed bin Cafer bin Hüseyin bin Sabbah el-Hamari’dir.

ÖNCEKİ HABERLER
Bitlis'te facia! Çatıdan tonlarca kar kütlesi düştü yaralı çocuklar var
Van'da 6 kişi mutasyon koronavirüs şüphesiyle karantina altına alındı
Mersin Büyükşehir'de neler oluyor? MHP'li vekil Olcay Kılavuz açıkladı
600 Yataklı Tarsus Devlet Hastanesi planlanandan 6 ay önce tamamlandı!
Eşi benzeri görülmemiş bir şans! Talih kuşu 6'ıncı kez vurdu
CHP'li Veli Ağbaba: İşsizler iş aramaktan umudunu kesti, işverenler de artık işçi aramıyor
Tekirdağ'da feci kaza! Kamyonet ve otomobil çarpıştı: Ölüler ve yaralılar var
Galatasaray, Emin Bayram'ı Boluspor'a kiraladı
Beşiktaş'ta ayrılık! Fatih Karagümrük'e transfer oldu
Barcelona sezon sonu ayrılsa bile Messi'ye 39 milyon avro ödeyecek
Yorumlar