BIST 5.580
DOLAR 23,50
EURO 25,35
ALTIN 1.481,82
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

Hangi sınıflar okula başlayacak kaç saat ders yapılacak?

Mili Eğitim Bakanlığının son kararıyla 1. sınıfların ardından şimdi de 1, 2, 3 ve 4'üncü, 8. ve 12. sınıflar 12 Ekim'de ders başı yapacak. Peki dersler hangi günlerde olacak ve kaç saat sürecek? İşte okulların açılışı ve yüz yüze eğitim alacak sınıfların dersleri nasıl alacağı ile ilgili merak edilenler...

Abone ol

1. sınıfların ardından 12 Ekim Pazartesi günü  1, 2, 3 ve 4'üncü, 8. ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitime geçiyor. 12 Ekim'de yüz yüze eğitime dahil olacak sınıflarda dersler nasıl işlenecek, öğrenciler ne kadar süre okula gidecek merak konusu.Peki hangi sınıflar kaç saat ve hangi günler ders yapacak?

Kovid-19 salgını nedeniyle 31 Ağustos'ta uzaktan eğitim ile başlayan yeni eğitim öğretim yılı kademeli olarak yüz yüze eğitim modelin geçiyor. İlk olarak anaokulu ve 1. sınıflar yüz yüze eğitime seyreltilmiş olarak başladı. Ardından bazı liseler için yüz yüze eğitime geçildi.

12 Ekim itibariyle okullar açılıyor. Peki yüz yüze eğitim nasıl olacak?

MEB, yüz yüze ve uzaktan eğitimde aşamalı geçiş planı doğrultusunda, 12 Ekim'de başlayacak ikinci aşamanın uygulama programının detaylarını 81 ile gönderilen yazıyla paylaştı.

İlkokul ve 8. sınıf öğrencileri ders saati: Buna göre ilkokul 1, 2, 3 ve 4'üncü sınıf ile ortaokul 8'inci sınıflarda haftada 2 gün, toplam 12 ders saati (2 gün, 6 6), imam hatip ortaokullarında ise haftada 2 gün, toplam 14 ders saati (2 gün, 7 7 ) uygulanacak.

12. sınıflar için ders saati: Lise hazırlık sınıfları ve 12'inci sınıflarda ise haftada 2 gün toplam 16 ders saati (2 gün, 8 8) yapılacak.

Dersler kaç dakika olacak: Sınıflar, öğrenci mevcudu doğrultusunda sosyal mesafeye göre gruplara ayrılacak, her ders süresi 30 dakika, dersler arası dinlenme süresi de 10 dakika olarak uygulanacak.

Ayrıca ilkokullarda ve ortaokul 8'inci sınıflarda valilik kararıyla cumartesi günleri de okullarda yüz yüze eğitim faaliyetleri gerçekleştirilebilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarının tamamında ise haftada 5 gün ve günde 6 etkinlik saati olacak şekilde yüz yüze eğitim yapılacak.

Köy ve benzeri seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki ilkokullar, ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyelerinde il hıfzıssıhha kurullarının il/ilçe milli eğitim müdürlükleriyle iş birliği içinde alacağı kararlar doğrultusunda derslerin tamamı yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan ilkokulların tamamında dersler yüz yüze eğitimle verilecek.

İlkokul ve ortaokullarda Türkçe, hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil dersleri yüz yüze eğitim yoluyla yapılacak.

İmam hatip ortaokulu 8'inci sınıflarda ise Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, Kur’an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze eğitim yoluyla işlenecek.

Lise hazırlık sınıflarında ve 12'inci sınıflarda ise haftalık ders çizelgelerinde gösterilen ortak, seçmeli ve mesleki derslerden okul yönetimince belirlenenler yüz yüze eğitimle, bunların dışında kalanlar ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek.

Yüz yüze eğitim dışında kalan tüm dersler uzaktan eğitim yoluyla tamamlanacak, uzaktan eğitimlerde bir ders süresi 30 dakika olarak planlanacak, öğrencilerin uzaktan eğitim yoluyla desteklenmelerine yönelik tedbirler okul yönetimlerince alınacak.

Yüz yüze eğitim için çocuğunu okula göndermek istemeyen velinin yazılı onayı alınacak ve okula gelmeyen öğrenciler devamsız sayılmayacak ancak velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitimle derslerine devam ederek sınıfının müfredatından sorumlu olacak.