HABER /  GÜNCEL

Halep'te patlama: En az beş ölü

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te meydana gelen patlamada en az beş kişinin öldüğü belirtildi. Başkent Şam'daki iki patlamadaysa ölen ya da yaralanan olmadı.

Suriye'nin ikinci büyük kenti Halep'te meydana gelen patlamada en az beş kişinin öldüğü belirtildi.

Suriyeli muhaliflere bağlı, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi adlı kuruluşun Associated Press Haber Ajansına verdiği bilgiye göre patlama, kentin dış kesimlerindeki bir oto yıkama servisinde meydana geldi.

Saldırının yakından geçen bir otobüsü hedef aldığı belirtildi.

Halep'te geçen perşembe günü, güvenlik güçlerinin bir üniversite yatakhanesine yaptığı baskında en az dört kişi ölmüştü.

Halep'teki patlamada ölenlerin kimliği bilinmiyor. Halep'ten Associated Press'e bilgi veren muhalif Muhammed Said, patlamanın meydana geldiği oto yıkama servisinin, hükümet yanlısı Şabiba milislerine üye bir kişiye ait olduğunu söyledi.

Başkent Şam'da bugün meydana gelen iki patlamadaysa, ölen ya da yaralanan olmazken maddi hasar meydana geldi.

Suriye'de Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın arabuluculuğuyla başlayan ateşkese karşın, şiddet olayları devam ediyor.

'Plan rayında ilerliyor'

Annan'ın sözcüsü, Suriye'de ateşkesin çiğnendiğine ilişkin haberlere rağmen barış planının "rayında ilerlediğini" söylemişti.

Cenevre'de bir basın toplantısı düzenleyen sözcü Ahmed Fevzi, bir yılı aşkın zamandır süren krizin bir günde ya da bir haftada çözülemeyeceğini söyledi.

Bununla birlikte 12 Nisan'da uygulamaya sokulan ateşkese uyulmadığını da kabul eden sözcü, BM gözlemcilerinin sadece bulunmasının bile, büyük şiddet olaylarını önlediğini kaydederek uluslararası topluluğun barış girişimini desteklemesi gerektiğini bildirdi.

Suriye yönetimine muhalif gruplar, bugünkü çatışmalarda en az 10 kişinin öldüğünü belirtiyorlar.

Şiddet olayları, Kofi Annan'ın barış girişimine bağlı kalınıp kalınmadığını izleyen BM Suriye Denetim Gücü'ne bağlı 50 dolayında silahsız gözlemcinin ülkede konuşlandırılmış olmasına rağmen sürüyor.

Mayıs sonuna dek 300 kadar gözlemcinin ülkede görevlendirilmesi bekleniyor.

Amerikan yönetimi Salı günü Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ı, Annan planını uygulama konusunda hiçbir çaba göstermemekle suçlamış; plan başarısızlığa uğrarsa, yeni bir uluslararası yaklaşım gerekebileceğini bildirmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
POS makinelerinde saniyelik tehlike!
Yarın plan yapacaklar bir daha düşünün
PKK'lılar sokakta dolaşıyor!
Anter Anter'in en mutlu anı
Ufuk Uras puslu ortamı anlattı
AÖF sınav sonuçları ne zaman açıklanacak son haber gedli
Yorumlar