BIST 1.212
DOLAR 7,81
EURO 9,27
ALTIN 483,44
HABER /  POLİTİKA

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'dan asgari ücret eleştirisi: Bir jest göremiyorum

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, 2.324 TL olan asgari ücret için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Jestimizi yaparız" açıklamasını hatırlatarak, "Ben burada bir jest göremiyorum" sözleriyle yetersiz bulduğunu açıkladı

Abone ol

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) seçimli 27. Olağan Genel Kurulu Ankara'da yapıldı. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un yeniden başkanlığa seçildiği genel kurulda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Gelecek yıl işçi ve işveren kendi aralarında anlaşacaklar ve biz anlaştıkları rakamlar üzerinden konuşacağız" diye konuştu.

"Açıkçası ben burada bir jest göremiyorum"

Selçuk'un açıklamasına yanıt Hak-İş Başkanı Arslan'dan geldi. Arslan, Selçuk'un söylediği modelin Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışma esasına ve mevzuatlara uygun olmadığını, kamunun yer almadığı bir sosyal diyalog modeli olmadığı için asgari ücreti iktidarın belirlediğini söyledi. Arslan, şöyle devam etti:

Enflasyonun üzerinde zam yapılmış olmasını önemsiyorum. Ancak, açıkçası ben burada bir jest göremiyorum.

Enflasyonun üzerinde zam yapılması jest ise zaten her yıl enflasyonun üzerinde belirleniyor. Bize göre jest, işçinin talebinin gerçekleşmesi olurdu.

Esnek çalışma modeli önerisi

TİSK Başkanı Akkol, işçi sendikalarının karşı çıktığı esnek çalışma modelini işsizliğe çare olarak önerdi. Esnek çalışma modelinin işverenler için çok önemli olduğunu, evden ya da kısmi süreli esnek çalışmaya geçilmesi halinde işsizliğin azalacağını, daha çok kadının ve tam zamanlı çalışmak istemeyen yeni jenerasyonun iş hayatına gireceğini belirterek, "Buna karşı çıkan sendika başkanları, çocuklarınıza torunlarınıza sorun. Onların da esnek çalışmak istediğini göreceksiniz" dedi. Akkol'un esnek çalışma talebine sendika yöneticilerinden hiçbir yanıt gelmedi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Meteoroloji'den İstanbul için 'turuncu' alarm! Çok kuvvetli vuracak Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
3 aylar başlangıcı ne zaman 2020 hangi ay Ramazan?
2020 hac fiyatları otel konaklama kişi başı ne kadar?
Enerji Kimlik Belgesi nereden alınıyor nasıl alınır detaylı anlatım
Hakkari'de yola çığ düştü! Makine operatörü büyük tehlike atlattı
Doncic Michael Jordan'ın rekorunu kırdı
Barbaros Yoloğlu nereli yaşı kaç Masterchef Barbaros kimdir?
Yorumlar 19 yorum