BIST 10.895
DOLAR 32,21
EURO 34,94
ALTIN 2.507,98
HABER /  DÜNYA

George Floyd göstericileri Trump'ı kızdırdı: Olanları izleyemem, silahlar ateşlenir

Anadolu Ajansı
Anadolu Ajansı

ABD Başkanı Trump'tan, Minneapolis'teki gösterilere ilişkin Belediye Başkanı ve protestoculara sert uyarı geldi.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump, siyahi Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle öldürülmesinin ardından Minneapolis'te başlayan gösterilerin, şiddet olaylarına dönüşmesinin ardından kentin belediye başkanını ve göstericileri uyardı. 

"Arkama yaslanıp izleyemem''
Floyd'un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis'teki gösterilerin 3. gecesinde bir polis merkezinin ateşe verilmesi ve bazı iş yerlerinin yağmalanmasının ardından Trump, Twitter üzerinden tepki gösterdi. Trump, "Arkama yaslanıp Amerika'nın muhteşem şehri Minneapolis'e olanları izleyemem." ifadesini kullandı. 

''İşimi hallederim''
Kentte, "lider eksikliği" olduğunu savunan Trump, "Ya çok zayıf radikal solcu Belediye Başkanı Jacob Frey, elini çabuk tutup şehri kontrol altına alır ya da ben Ulusal Muhafızları gönderip, işimi hallederim." ifadesini kullandı. 

"Bu eşkıyalar, George Floyd'un anısını kirletiyor''
Şiddet olaylarına karışan göstericilere de yüklenen Trump, "Bu eşkıyalar, George Floyd'un anısını kirletiyor ve ben bunun olmasına izin vermem. Az önce Minnesota Valisi Tim Waltz ile konuştum ve ordunun her şekilde yanlarında olduğunu söyledi. Herhangi bir zorlukta biz kontrolü sağlayacağız ancak yağma başladığında silahlar ateşlenir. Teşekkür ederim." değerlendirmesinde bulundu. 

Binayı ateşe verdiler
Floyd'un hayatını kaybettiği Minneapolis'deki gösterilerin 3. gecesinde ise Floyd'un hayatını kaybettiği 3. bölgedeki polis merkezine giren göstericilerin binayı ateşe verdiği anlar kameralara yansımıştı. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
ABD'de George Floyd isyanı büyüyor! Göstericiler polis merkezini ateşe verdi
Foto Galeri ABD'de George Floyd isyanı büyüyor! Göstericiler polis merkezini ateşe verdi Galeriye Gözat