BIST 8.242
DOLAR 27,29
EURO 28,87
ALTIN 1.667,47
HABER /  DÜNYA

Fransa Romanlara desteğini kesiyor!

Fransa, Romanların ülkelerine kesin dönüş için verdiği mali yardımı kesme kararı aldı.

Abone ol
Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Romanların, ülkelerine kesin geri dönüşünü teşvik için yapılan mali yardıma son vereceklerini duyurdu.
 
Geri dönüşü teşvik için yapılan mali yardımın amacına ulaşmadığını belirten Fransız bakan, yardımı alan Romanların ülkelerine döndükten bir süre sonra Fransa'ya geri geldiklerini söyledi.
 
RTL kanalına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Valls, ''Bu uygulamaya son verilmesine karar verdim, yeni uygulamamızın detaylarını önümüzdeki günlerde açıklayacağım'' dedi.
 
Fransa devleti, daha önce ülkelerine kesin dönüş yapan Romanlara yetişkinler için 300 Avro, küçükler için ise 100 Avro teşvik parası veriyordu.
 
Uluslararası Af Örgütü, geçen ay, Roman kamplarını dağıtıp burada yaşayanları ülkelerine geri dönmeye zorlayan Fransa'yı uyarmıştı.
 
Af Örgütü tarafından yayınlanan raporda, Fransa'daki sol iktidarın, bir önceki sağ iktidar gibi Roman kamplarını dağıtmaya devam etmesinden rahatsızlık duyulduğu bildirilmişti.
 
Konuyla ilgili yayınlanan raporda, ''Daha önceki yıllara oranla yeni iktidar Roman politikası konusunda daha ılımlı bir söylemde bulunsa da kampların zorla dağıtılmasıyla ilgili uygulama sürüyor'' ifadesi kullanılmıştı.
 
Fransa'da çoğu Romanya ve Bulgaristan'dan geldiği tahmin edilen yaklaşık 15 bin Roman yaşıyor.
 
Hükümetin Roman politikası, son yıllarda Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından da sert bir şekilde eleştiriliyor.