BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  GÜNCEL

Bayraktar'dan CHP'ye yolsuzluk yanıtı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar CHP'nin TOKİ ile ilgili yolsuzluk iddialarına cevap verdi

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, ''Biz TOKİ'de 40 katrilyon para harcadık. Bir tek usulsüzlük, yolsuzluk kesinlikle yok'' dedi.

AK Parti Yalova İl Başkanlığı Eğitim Semineri'ne katılmak için Yalova'nın Armutlu ilçesindeki tatil köyüne gelen Bayraktar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YOLSUZLUK KESİNLİKLE YOK

''CHP'nin, TOKİ ile ilgili yolsuzluk iddiaları''na ilişkin bir soru üzerine Bayraktar, şöyle konuştu:

''Hem vergi dairelerinin muktezaları, hem Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü'nün muktezaları doğrultusunda en ufak bir şey yok. Biz TOKİ'de 40 katrilyon para harcadık. Bir tek usulsüzlük, yolsuzluk kesinlikle yok. Devletin mahkemeleri var, devletin savcıları var. TOKİ'de bizim arkadaşlarımızın hakkında bırakın davayı, soruşturma yok.''

Bayraktar, bir soru üzerine mekansal stratejik plan ve çevre düzeni plan çalışmalarının Türkiye genelinde devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin tüm 780 bin kilometrelik alanının mekansal stratejik planları yapılıyor. Bir de çevre düzeni planları yapılıyor. Çevre düzeni planlarını büyükşehirlerde, büyükşehir belediyeleri yapıyor. Diğer taraflarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapıyor. Onun dışında illerde hem imar uygulamaları planlarını, 5 binlik nazım imar planlarını, ondan sonra imar uygulama planlarını bitiriyoruz. Bunların hepsi, beraber entegre oluyor. Coğrafi bilgi sistemleri, kadastral sistemleri hepsini beraber yapıyoruz. En önemli olan mekansal stratejik planlar ile çevre düzeni planlarıdır. Bunları ülke düzeyinde bitireceğiz. Yalova'nın da çevre düzeni planları yapıldı ama revize ediyoruz.''

Geri dönüşüm ile ilgili bir soruyu üzerine Bayraktar, ''Geri dönüşüm meselesi sadece maddiyatla, düzenlemeyle olacak bir iş değil. İnsanlarımızın kültür, bilinç, bu işi benimsemesi bakımından çalışmalarımız var. Ayrıştırmalar adım adım evlerden başlayacak. Bir taraftan sanayi atıklarının ayrıştırması var. Bir taraftan sağlık tesislerindeki atıkların ayrıştırması var. İlkokul 4. sınıftan itibaren bilinçlendirme çalışmamız devam ediyor. İnşallah çok daha güzel olacak'' ifadelerini kullandı.