BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  EKONOMİ

Fitch'ten bankalara koronavirüs uyarısı

Anadolu Ajansı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD bankalarının kredi profillerini farklı derecelerde etkileyebilecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını kaynaklı baskılarla karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Abone ol

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada; Kovid-19 salgınının finansal etkilerine ilişkin endişelerle bankacılık sektörünün ve ABD bankalarının kredi görünümünün 18 Mart'ta durağandan negatife revize edildiği kaydedildi. 

Salgının olağanüstü doğasının, politika yanıtlarının büyüklüğünün ve olayların ortaya çıkış hızının daha önce görülmemiş risklerin görülmesini mümkün kıldığı belirtilen açıklamada; ABD bankalarının kredi profillerini farklı derecelerde etkileyebilecek Kovid-19 salgını kaynaklı baskılarla karşı karşıya olduğu ifade edildi.

Küresel finansal kriz sonrası yapılan likidite ve sermaye düzenlemelerinin ABD bankalarını likidite baskılarına dayanacak şekilde daha sağlıklı bir konuma getirdiği aktarıldı.

Rusya ve BDT ülkeleri bankacılık sektörünün görünümü revize edildi

Öte yandan Fitch tarafından yapılan bir başka açıklamada; Rusya ve Bağımsız Devletler Topluğu bankalarının da Kovid-19 ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle baskı altında olduğu bildirildi.

Kovid-19 ve petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklanan ekonomik baskıların Rusya ve komşu pazarlardaki bankalar için olumsuz derecelendirmeyle sonuçlanabileceği belirtildi.

Söz konusu bölgedeki 8 ülkenin 7'sinde bankacılık sektörüne ilişkin görünümün negatif olarak revize edildiği kaydedilen açıklamada; bu ülkelerin Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus ve Gürcistan olduğu, Özbekistan'ın bankacılık sektörüne ilişkin görünümün ise istikrarını koruduğu ifade edildi.

Bankalar üzerindeki baskının derecesinin ekonomik yavaşlamanın süresine, ulusal ekonomilerin ve dış finansmanların özel risklerine, politika yanıtlarına ve bireysel bankaların iş profillerine bağlı olacağı aktarıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Mustafa Kutlu kimdir? Bakan Fahrettin Koca gençlere önermişti
Fransa'da koronavirüs durdurulamıyor! 24 saatte 231 ölü
Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü fabrika gibi sağlık malzemesi üretiyor
İtalya'da koronavirüsten son 24 saatte 683 kişi öldü
İçişleri Bakanlığı duyurdu: Maaşlar evde ödeniyor
Kadir Topbaş eşi Özleyiş Topbaş ve çocukları kimdir?
Yorumlar