BIST 1.540
DOLAR 7,50
EURO 8,96
ALTIN 409,90
HABER /  EKONOMİ

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Morales: Türkiye'de ters dolarizasyon başladı

Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Erich Arispe Morales, kredi notu görünüm değişikliğini değerlendirdi. Morales, halihazırda ters dolar ikamesi görmeye başladıklarını belirtti.

Abone ol

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çevirmişti. Bloomberg HT'ye dikkat çeken değerlendirmelerde bulunan Fitch Ratings Kıdemli Direktörü Morales, "Geçen yılın sonunda durum şöyleydi; yatırımcıların güveni azalmıştı ve Türk Lirası üzerinde baskı vardı. Ortodoks politikalara geri dönüş gördük ve para politikasında sıkılaşma oldu. Türkiye reel faizlerde yüzde 6’nın üzerine çıkmış durumda ve yeni ekonomi ekibi politikaları daha öngörülebilir hale getirdi. Şimdi sadeleştirilmiş bir para politikası var ve iletişim stratejisi de iyileştirilmiş durumda" ifadelerini kullandı.

"Enflasyon hedefine ulaşılıp ulaşılmadığını inceleyeceğiz"

Dış finansman risklerinin de şu an azalmış durumda olduğunu belirten Morales, "Politika güvenilirliği oluşturmak için açıklık çok önemli. Türkiye’de yetkililerin altını çizdiği şeyler: sürdürülebilir bir şekilde enflasyonu azaltmak, rezervleri artırmak ve dolarizasyonu tersine çevirmek. Bu konularda ne kadar ilerleme kaydedildiğini takip edeceğiz yüzde 5’lik enflasyon hedefine ulaşılıp ulaşılmadığını inceleyeceğiz" diye ekledi.

"Ters dolar ikamesi görülmeye başlandı"

Morales, halihazırda ters dolar ikamesinin görülmeye başlandığını belirterek, yıllar boyu dolarizasyonun artmış bir durumda olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin 'BB' kategorisindeki ülkelerle kıyaslandığında mali olarak iyi bir konumda olduğunu belirten Morales, "Geçen yıla baktığımızda Türkiye’nin bütçe açığı BB kategorisi ülkeler arasında en düşüklerden biriydi. Merkez Bankasının enflasyonu aşağı indirme hedeflerini yerine getirmesi gerekiyor. İlan edilen politikaların devam etmesi de önemli" ifadesini kullandı.

Morales, kredi notunda ek bir iyileştirme için dış hassasiyetlerin azaltılması ve dış finansmanın artırılması gerektiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'nın Gara'da şehit ettiği 13'üncü vatandaşın da kimliği tespit edildi
Çiftlik Bank vurgunu dizi oluyor! İsmi de 'Tosun'
Antalya'da eşini öldürüp gömdüğü ortaya çıkmıştı! 15 yıl hapis cezası verildi
İngiltere’de koronavirüs anketi sonuçları Başbakan Johnson’ı üzdü
Nizamülmülk ne demek anlamı ne Nizamülmülk nasıl öldü tarihteri yeri
Yeni Akit yazarı Yaşar Baş'tan tartışılacak öneri: Makul izahı olmayan valiler görevden alınsın
AK Partili Özlem Zengin'e hakaret eden Mert Yaşar'a disiplin soruşturması
Gaziantep'te FETÖ sanığı eski polise 6 yıl 3 ay hapis cezası
Ürdün Prensesi Firyal'in mücevherleri çalındı! Hırsızlar temizlikçi ve yeğen çıktı
AK Parti'li Cora: HDP demokratik siyaset zeminindeki samimiyetini ve meşruiyetini kaybetmiştir
Yorumlar 3 yorum