BIST 8.335
DOLAR 27,38
EURO 29,01
ALTIN 1.627,65
HABER /  MEDYA

Etyen Mahçupyan'dan bomba cemaat iddiası!

Akşam gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan'dan cemaatle ilgili ilginç bir iddia geldi. Mahçupyan geçmişte yaşanan bir olayı örnek göstererek ilerde cemaatin ufkunun kararabileceğini söyledi.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başdanışmanı olan Etyen Mahçupyan bugünkü köşe yazısında liberallerin ve solcuların cemaatle olan yakınlaşmasını "organ nakli" olarak nitelendirdi. Mahçupyan, bunların içinden farklı konuşanların çıkması halinde cemaatin ufkunun kararacağını iddia etti.

Cemaatin 2012'den itibaren liberaller ve solcular üzerine attığı ağı toplamaya başladığını ifade eden Etyen Mahçupyan, geçmişte bir  toplantıda gazeteci Orhan Kemal Cengiz'in cemaati " “Arkadaşlar, tamam, AKP bir sürü antidemokratik uygulamalar yapıyor ama herkes olan bitenin farkında. Cemaat’in de hükümeti devirmeye çalıştığını biliyoruz. Bari bize numara yapmayın, ayıp oluyor…” sözleriyle eleştirdiğini yazdı. Şimdiler de ise Bugün Gazetesi'nde yazan Orhan Kemal Cengiz'in cemaati eleştiremediğini ima etti. 

Mahçupyan o gün yaşanan olayı şöyle anlattı: 

Bugünün meşhur birçok liberal/sol aydınının katıldığı Mabeyin lokantası yemeğinde, bu uzun AKP tiradları sonrasında Orhan Kemal Cengiz söz almış ve mealen şöyle demişti: “Arkadaşlar, tamam, AKP bir sürü antidemokratik uygulamalar yapıyor ama herkes olan bitenin farkında. Cemaat’in de hükümeti devirmeye çalıştığını biliyoruz. Bari bize numara yapmayın, ayıp oluyor…”

Toplantıda Gülen mensubu üç dört kişi de vardı. Hiçbiri yorumda bulunmadı. Bütün o liberaller ve solcular da bu sözlere hiçbir şey söylemediler. Duyduklarını yutup kendi söylemlerine aynen devam ettiler. Orhan Kemal halen Bugün gazetesinde yazıyor. Geçenlerde 17 ve 25 Aralık fezlekelerinin meslek hayatında gördüğü en somut delilleri içerdiğini söyleyip, bunların “birer darbe hazırlığı olduğu söylendi sonradan” diye yazabildi. Ayrıca AKP’ye hitaben kaleme aldığı bir yazıda da “dürüst olun, bu toplumun önüne tam olduğunuz gibi çıkın” diyebildi. Oysa bu sözü hak edenin kim olduğunu gayet iyi bildiğini biliyoruz.

Cemaat organ nakli stratejisinde başarılı oldu. Zihinden kopan, oraya buraya savrulan kolları bacakları topladı, onları kendi zihninin uzantıları kıldı. Liberal ve sol aydınlar siyasi kişilik kaybını Cemaat şemsiyesi altında kimlikleşerek aşma uğruna, benliklerini bir ihtikârcıya emanet verdiler.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN