BIST 8.057
DOLAR 28,90
EURO 31,23
ALTIN 1.879,34
HABER /  GÜNCEL

4 eski bakan için flaş tape kararı!

Meclis Soruşturma Komisyonu dört eski bakanı Yüce Divan'a göndermezken bu bakanlarla ilgili tapelerin imhasına karar verildi.

Abone ol

Dün 4 eski bakan için TBMM Soruşturma Komisyonu Yüce Divan'a göndermeye gerek olmadıı yönünde karar aldı. Komisyondan çarpıcı başka bir karar daha çıktı: İlgili bakanların tapeleri imha edilecek.

TBMM Soruşturma Komisyonu Yüce Divan’a sevkine gerek görmediği dört eski bakanla ilgili soruşturma dosyasında yer alan “tanıklıktan çekilme hakkı” bulunan eş, çocuk ve kardeşleriyle yaptıkları görüşmelere ilişkin tapelerle ilgili “imha” kararı aldı.

Milliyet'in haberine göre, Komisyon Başkanvekili Ak Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “3-4 gün içinde tapelerin tasnifi yapılacak. Muhalefet üyeleriyle bir araya gelip, tutanak tutularak imhaları gerçekleştirilecek” dedi.

Komisyonda eski bakanlara yönelik suç isnatlarına dayanak teşkil eden dinleme kayıtlarına dikkati çeken AK Partili üyeler, baba-oğul, karı-koca arasında yapılan görüşmelere ilişkin tapelerin soruşturma dosyasına girmemesi gerektiğini, yasağa rağmen bu tapelerin Meclis’e kadar ulaşmasının hata olduğunu belirterek, tanıklıktan çekilme hakkı olan kişilerle eski bakanların yaptıkları görüşmelere ilişkin tapelerin imhasının gerektiğini ifade etti.

4 YIL CEZASI VAR 

Tapelerin imhası için Yüce Divan konusunda olduğu gibi 5’e karşı AK Partili 9 üyenin oyuyla karar verildi. AK Partili Tunç, “Baba-oğul, karı-koca arasında yani tanıklıktan çekilme hakkı bulunan kişiler arasındaki görüşmelere ilişkin tapelerin CMK gereğince derhal imhası gerekiyor. Aksi durumda bu işin 4 yıla kadar bize yönelik cezası var” dedi.

YASAL DELİL DEĞİL

Tunç, “Genel Kurul’dan muhalefetin vereceği önerge üzerine Yüce Divan’a sevk kararı çıkarsa bu bir anlamda delillerin imha edilmesi anlamına gelmeyecek mi?” sorusuna, “Bunlar yasal olarak delil değil. Genel Kurul’dan Yüce Divan’a sevk kararı çıksa bile Yüce Divan bunları ne yapacak? Değerlendiremez. Aslında bu tapelerin soruşturma dosyasına hiç girmemeleri gerekiyordu. Bu nedenle söylediğimiz nitelikteki tapeler imha edilecek” yanıtını verdi. CHP’li Komisyon üyesi Erdal Aksünger ise, “Bize rağmen böyle bir karar çıktı” dedi.