BIST 4.728
DOLAR 18,81
EURO 20,51
ALTIN 1.167,20
HABER /  DÜNYA

Esed'den PYD itirafı! Elimizde belge var

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, İngiltere'nin The Sunday Times gazetesine verdiği röportajda PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah verdiğini itiraf etti.

Abone ol

Suriye Devlet Başkanı Esed, PKK'nın Suriye kolu PYD'ye silah desteği verdiğini belirterek, ellerinde bunun belgesinin olduğunu ifade etti.

 Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Suriye iç savaşında ABD ve Rusya tarafından desteklenen PKK'nın Suriye kolu Demokratik Birlik Partisi'ne (PYD) silah desteği verdiğini belirterek, ellerinde bunun belgesinin olduğunu ifade etti.

İNGİLİZ GAZETESİNE RÖPORTAJ VERDİ

Esed'in, İngiltere'nin The Sunday Times gazetesine verdiği röportajın tam metni Suriye resmi haber ajansı SANA'nın internet sitesinde yayınlandı. 

PYD VE SURİYE ORDUSU AYNI SAFTA

Esed, röportajda PYD'nin, Suriye ordusuyla aynı bölgelerde teröristlerle mücadele ettiğini savundu. 

Bölgedeki PYD'nin çoğunlukla Suriye ordusu tarafından eğitildiğini ve desteklendiğini belirten Esed, "Belgelerimiz var. Kendilerine silah ve mühimmat gönderdik. Çünkü onlar da Suriye vatandaşları ve teröre karşı mücadele etmek istiyorlar. Aynı şeyi Suriye'deki birçok diğer grupla da yapıyoruz. Çünkü Suriye'nin her bir bölgesine ordu gönderemezsiniz" dedi.

Esed, 2021'e kadar devlet başkanı olarak görevde kalıp kalmayacağı, bu tarihten önce referandum ya da devlet başkanlığı seçimi olup olmayacağı ve seçim yapılacaksa ne zaman yapılacağı yönündeki soruları şöyle yanıtladı: 

BEN DE SEÇİME GİDERİM

"Bu, siyasi bir süreçle ilgili. Sürece karar verilirse benim de diğer tüm Suriye vatandaşları gibi seçime katılma hakkım var. Her neyse bunları konuşmak için çok erken. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi şimdiye kadar bu süreçle ilgili bir karar alınmadı."

RUSYA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Rusya ve İran'ın Suriye konusundaki tutumunun hatırlatılması üzerine Esed, "Rusya'nın oynadığı rol, büyük önem taşıyor. Bunun, Suriye'de hem askeri hem de siyasi arenada önemli etkileri var. Ancak bu rol olmadan hükümet ya da devletin çökeceğini söylemek farazi olur. Suriye'deki çatışmaların en başından bu yana hükümetin düşeceği iddia edildi.

İRAN SURİYE İÇİN ÖNEMLİ BİR DEVLET

Önceleri birkaç haftada, sonda birkaç ayda, daha sonra da birkaç yılda denildi. Kesin olan Rusya'nın en başından beri Suriye halkına ve hükümetine verdiği destekle, İran'ın güçlü ve emin desteğinin Suriye devletinin terörle mücadeledeki kararlılığında önemli bir yere sahip olduğudur" ifadelerini kullandı. 

SUUDİ ARABİSTAN'LA GÖRÜŞEBİLİRİZ

Esed, Suudi Arabistan'ın kendisini Suriye'nin geleceğiyle ilgili ciddi görüşmelere davet etmesi durumunda cevabının ne olacağı ve Suriye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin zarar görüp görmediği sorusuna da "Siyasette imkansız diye bir şey yoktur. Özellikle Suriye ile ilgili politikalarını değiştirmeye hazırlarsa biz onlarla (Suudi Arabistan) görüşmeyi sorun etmeyiz" yanıtını verdi.