BIST 11.134
DOLAR 33,09
EURO 36,24
ALTIN 2.614,12
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan sorunları aşacağız vurgusu

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin yatırımlarını hazmedemeyenlerin olduğunu sıkıntıyı aşacaklarını söyledi.

Abone ol
Başbakan Erdoğan, Türkiye'de üçüncü köprü gibi bazı dev hizmetlere hazmedemiyenlerin, engellemeye çalışanların olduğunu söyledi.

Bir kez daha birlik ve beraberlik vurgusu yapan Erdoğan, Müslüman ülkelerde benzer engellemelerin olduğunu bunların aşılacağını belirtti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya Başbakanı Ali Zeydan ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde bir araya geldi. Saat 17.15 sıralarında başlayan görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşme sonrası Erdoğan ile Zeydan, kameraların karşısına geçti.
 
Erdoğan ile Zeydan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulmasına ilişkin bildiriye imza attı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de mevkidaşıyla gümrük ticaret anlaşması imzaladı.
 
Daha sonra görümenin içeriği hakkında bilgi veren Erdoğan, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkileri gözden geçirme fırsatı bulduklarını belirterek, "Dışişleri Bakanlığımızın, her iki  tarafın koordinesinde bundan böyle, bakanlarımızın ikili görüşmeleri, ikili çalışmalarıyla inanıyorum ki, Türkiye-Libya arasındaki süreç çok daha farklı işleyecek. Bakanlarımızın birbirleriyle olan ilişkileri daha da artacak. Bir yıl Türkiye, bir yıl Libya olmak üzere bu konseyi bir araya getireceğiz" dedi.
 
"HAZMEDEMEYENLER VAR"
 
Erdoğan, Türkiye ile Libya arasında askeri, ekonomik, ticari ve kültürel alanlarda tarihi ve büyük bir bağ olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bu bağlarla birbirine bağlı iki kardeş ülkenin bugün geldiği nokta, inanıyorum ki, çok daha farklı. Bazı sıkıntılar olmadı mı? Oldu ama bu sıkıntılar şu anda aşıldı. 31 müteahhidimiz tekrar çalışmalarını başlatmış vaziyette. Tabi biz, 31 değil 131, 200-300 müteahhidimizin Libya'da faaliyette bulunmasını arzu ederiz. Libya'da sistem yavaş yavaş oturuyor. Libya'nın birliğini, beraberliğini hazmedemeyenler var. Aynı şeyler bizim ülkemiz için de geçerli. Bizim ülkemizin de birliğine, beraberliğine tahammül edemeyenler var. Atılan adımları, yatırımları hazmedemeyenler var. Türkiye'de 100 milyon/yıl kapasiteli bir havalimanının olmasını hazmedemeyenler var.
 
Üçüncü köprünün olmasını hazmedemeyenler var. Marmaray'ın olmasını hazmedemeyenler var. Boğaz'ın altından tüp geçidin olmasını istemeyenler var. Yüksek hızlı trene tahammül edemeyenler var. Bütün bunlar, inanıyorum ki halkı Müslüman olan ülkelerin önündeki en önemli engeller ve bunu hazmedemeyenler de maalesef bu sürece fren yapmak istiyorlar. Bunları ne olursa olsun aşmak durumundayız. Aşacağız, birliğimizle, beraberliğimizle, dayanışmamızla. Libya da bir sıkıntıyı yaşıyor. Bizler dayanışma içinde, inşallah Libya'daki kardeşlerimizin birliğini, beraberliğini Türkiye olarak arzu ediyoruz, istiyoruz. Bunu da başaracaklarına inanıyoruz. Libya, aslında şu anda varlık içinde bir yerde yokluk çekiyor. Bunun sıkıntısını yaşıyor. Onun için de kurumlarının güçlenmesi bizim en büyük arzumuz"