BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

BDP'li vekiller özgürlüğüne kavuştu

Anayasa Mahkemesi'nin kararı sonrası tahliye edilen iki milletvekili özgürlüğüne kavuştu.

Abone ol
BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın avukatlarının tahliye başvurusu yaptığı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki milletvekilinin tahliye edilmesine karar verdi. Kararın ardından Gülser Yıldırım Mardin E Tipi kapalı cezaevinde saat 16.30’da, İbrahim Ayhan ise akşam saatlerinde tahliye edildi.
 
BDP'nin tutuklu milletvekilleri Gülser Yıldırım ile İbrahim Ayhan'ın avukatlarının tahliye başvurusu yaptığı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, iki milletvekilinin tahliye edilmesine karar verdi.  Kararın ardından Gülser Yıldırım Mardin E Tipi kapalı Cezaevi'nde saat 16.30’da tahliye edildi.

CEZAEVİ ÖNÜNDE ŞENLİK VAR

Cezaevi önünde toplanan BDP’li kadınlar Yıldırım’ı zılgıtlarla kapıda karşıladı. Cezaevi önünde gazetecilere konuşan Gülseren Yıldırım, buruk bir sevinç yaşadığını belirterek, arkamda onlarca anne, binlerce siyasetçi ve seçilmiş insan bırakarak çıktığını, bunun sevinçle karşılanacak bir durum olmadığını belirtti.
 
Partililer ve akrabaları tarafından sevinç gözyaşları ile karşılanan BDP’li Mardin Milletvekili Gülseren Yıldırım, Demokrasi ve hukuk hepimize lazım olduğunu söyledi. Yıldırım, "Adalet hepimize lazım. Gün gelir böyle hukuk şu anda olduğu gibi birilerinin iktidarına da dönebilir. O zaman hukuk herkese lazım. Umarım uzatılan barış eli çözüm süreci doğru bir temelde yürür." dedi
 
"SEVİNÇ YAŞAMA HAKKINI VERMİLOR BANA"
 
Cezaevinde bulanan arkadaşları ile kendisi arasında hiçbir fark olmadığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: "Onlarda bu halk tarafından seçilen insanlardır. Bu halkın iradesidir. Tek suçları demokrasi istemektedir. Bir halkın halklı taleplerini dile getirmektir. Yüzlerce yıldır gasp edilen hakları kimlikleri talep etmektedir. Türkiye’nin demokratikleşmesini bir siyaset gütmek söz konusu Kürt olduğunda karşılığı budur. Maalesef şu an açık yürekle söylüyorum. Şu anda cezaevinde yüzlerce arkadaşım ölümle pençeleşiyorsa ve hala zindanlarda tutulmayı ve hala birileri onların orda kalmasını karar veriyorsa benimde burada çıkmaya yönelik bir sevinç yaşama hakkını vermiyor bana. Ben böyle bakıyorum."
 
İBRAHİM AYHAN DA TAHLİYE EDİLDİ
 
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliyesine karar verdiği KCK davasından Diyarbakır D Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan BDP Milletvekili İbrahim Ayhan da akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edildi.