BIST 9.372
DOLAR 31,12
EURO 33,81
ALTIN 2.033,25
HABER /  GÜNCEL

MİT ve jandarma çatışacakmış!

Hatay'da yakalanan TIR ile ilgili fotoğraflar ortaya çıktı, kriz anı objektiflere böyle yansıdı.

Abone ol
HATAY'da önceki gece yaşanan TIR kriziyle ilgili görüntüler ortaya çıktı. İddialara göre bir ara MİT ile savcılık arasında öyle bir kriz yaşandı ki neredeyse çatışma yaşanacaktı. İşte MİT-Jandarma-Başsavcılık ve Özel Yetkili Savcı arasında yaşanan o büyük krizin kareleri;

Türkiye’nin gündemine oturan TIR krizi, Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanlığı’na gelen isimsiz bir ihbarla başladı. İhbara göre, Reyhanlı yönünden gelen 06 BiR 8860 plakalı ve dorse plakası 06 DE 3290 olan TIR’la Suriye’ye mühimmat taşınıyordu. Arkadan gelen Fiat Linea marka otomobildekiler de TIR’a eskortluk yapıyordu. Jandarma ihbarı savcılıkla paylaştı. TIR ve otomobil Karasu Mevkii’nde jandarma ekiplerince durduruldu.

"SAVCILIK DEVREYE GİRDİ"

Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı Yaşar Kavalcıoğlu ve Cumhuriyet Savcısı Yunus Alkan olay yerine hareket ederken, olayın niteliği gereği durum Reyhanlı’daki bombalı saldırıyla ilgili soruşturmayı da yürüten TMK 10. Maddesi’yle Görevli Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman’a bildirildi. Savcılar geldiğinde, otomobildeki kişiler MİT personeli olduklarını, taşıdıkları malzemelerin de devlet sırrı niteliğinde olduğunu söyledi. Adana’dan yola çıkan TMK. 10. maddesiyle görevli Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, bunun üzerine aracın çevresinde güvenlik önlemleri alınmasını ve kendisinin beklenmesini istedi.
 
KOMUTANIN EMRİNİ DİNLEMEDİ
 
Bu noktadan sonra yaşananlar adeta bir film sahnesi gibi gelişti. Kırıkhan İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kubilay Ayvaz’ı telefonla arayan İl Jandarma Alay Komutanı geri çekilmeleri, MİT görevlileri ile TIR’ı serbest bırakmaları emrini verdi. Ancak Yüzbaşı Kubilay Ayvaz, komutanına, konunun adli nitelikte olduğunu, olay yerinde emir verme yetkisinin Savcı Özcan Şişman’da olduğunu bu nedenle emri yerine getiremeyeceğini iletti.
 
VALİLİKTEN YAZILI TALİMAT
 
Adana’dan gelen Savcı Özcan Şişman beklenirken, Kırıkhan Kaymakamlığı’ndan olay yerine gelen bir görevli Hatay Valiliği’nin yazılı emrini Yüzbaşı Kubilay Ayvaz’a tebliğ etti. Valilik talimatında jandarmaların geri çekilmesi, TIR sürücüsü ve MİT görevlilerinin araçları ile serbest bırakılması yazılıydı. Konudan haberdar edilen Savcı Özcan Şişman’ın karşı çıkmasına rağmen Hatay Valiliği’nden gelen talimata uyularak araçlar ve MİT’çiler serbest bırakıldı.
 
İKİNCİ SEFER ÇEVRİLDİ
 
Reyhanlı yönüne hareket eden TIR, Savcı Özcan Şişman’ın talimatıyla bu sefer Hatay Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından Muratpaşa mevkiinde yeniden durduruldu. İddialara göre bu kez TIR’ı durduran ekibin yanında Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman da vardı. Kırıkhan Cumhuriyet Başsavcısı TIR’ın ikince kez durdurulduğu yere geldi ve kendi personeli olup olmadığını kontrol etti.
 
SAVCININ TALİMATI UYGULANMADI
 
TIR bölgedeki bir fabrikanın bahçesine çekilip sürücüyle birlikte TIR’da bulunan 1’i Suriye uyruklu 2 kişi de gözaltına alındı. Savcı Şişman, TIR’da arama yapılıp malzemelerin boşaltılması için talimat verdi. Ancak Hatay Valiliği’nden “Arama yapmayın” yazılı talimatı geldi. Bunun üzerine ekipler savcının arama talimatı yerine Valilik’ten gelen talimata uydu.
 
TALİMAT OLAY YERİNDE GELDİ
 
Reyhanlı’dan itibaren TIR’ı takip edip Kırıkhan’da durduran polislerinse görevden alındığı öğrenildi. TIR’ı takibe alan terör ve organize polislerin olay yerinde oldukları sırada gelen talimatla görevden alındıkları bildirildi. Ardından Terör ve Organize Şube’den görevli şube müdür yardımcıları ve bazı amirlerin de görev yerleri değiştirildi.