BIST 9.617
DOLAR 32,53
EURO 34,68
ALTIN 2.496,33
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan son dakika 1915 ve Ağrı açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika önemli açıklamalar... Erdoğan, 1915 olayları ve HDP'nin Ağrı olayı raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 1915 olayları ve HDP'nin Ağrı olayı raporuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'a da "Nitekim eş başkan sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap" sözleriyle yüklendi.

Erdoğan, Kazakistan'ın Türkiye'nin stratejik ortağı olduğunu belirtti, Türk-Kazak İş Forumu'na katılacağını duyurdu. Erdoğan Kazakistan'da 3 bin kişilik bir caminin açılışının yapılacağını kaydetti. Erdoğan açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

1915 OLAYLARI...

Bildiğim inandığım bir şey var. Biz niye millet olarak veya medyamız olarak savunmada duruyoruz anlamakta zorlanıyorum. Benim cumhurbaşkanı olarak savunma derdim yok. Soykırım diye bir leke üzerimizde yok. Ermenistan başta olmak üzere parlamentosunun kapısını onlara açanlara sesleniyorum. Şu anda benim ülkemde vatandaş veya vatandaş olmayan olmak üzere 100 bin ermeni var. Acaba onların ülkesinde kaç tane Ermeni var.

Ermeni vatandaşlarımıza olumsuz bir tavrımız oldu mu? Ülkemizin her türlü imkanından faydalanma konusunda bir sıkıntıları yok. Ülkelerinden kaçı Türkiye’de yaşanan Ermeniler var. Biz bunları deport edebiliriz ama etmedik. Her zaman söylüyorum. Van’da Akdamar adasında oradaki kilisenin onarımını devletin kasasından sağladık. AP hangi kararı alırsa alsın bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar. Türkiye’nin böyle bir suçu kabul etmesi mümkün değildir.

HDP’NİN AĞRI RAPORU

Böyle raporlarla ben ilgilenmiyorum. Devletin güvenlik güçlerinin ülkenin her yerinden hazır olması gerekmektedir. Bu Ağrı’da da Edirne’de de böyle olmalıdır. Orada asker görevini yapmıştır. Tedbir alan askerlerimize ilk ateş bölücü örgütten gelmiştir ve 4 askerimiz yaralanmıştır. Dört askerimizi yaralanırken ne yapacaklar sessiz mi kalacaklar. Gereken cevabı verdiler ve 5 tane örgüt elemanı orada öldü bir de yaralı var.

Biz yaralılarımız orada bırakmışız ve yaralılarımızı da parti mensupları alıp gelmiş. Böyle bir şey söz konusu değil. Helikopterlerimizden birini de taradılar ve geri çekilmek zorunda kaldı.
Bunların çözüm süreci diye bir dertleri yok. Biz bunları 6-7 eklim olaylarında gördük.
Şimdi seçimler yaklaşıyor ve seçimi, barajı nasıl garantileyebiliriz diye bir baskı oluşturmaya başladılar. Nitekim eş başkan sıfatıyla meydanda dolaşan zat şahsıma meydan okumalar yapıyor. Ya sen işini yap. Ama bakıyoruz ki işin arkasından kendileri çıkıyor. HDP'liler gelip kurtardı deyince kendini ele veririsin. Bunu alternatifi de hemen söylenir. Nedir bu köy korucularımız da orada devreye girmişti. Ama jandarmamız da devreye girmiştir olayın aslı budur.