BIST 2.375
DOLAR 16,12
EURO 17,31
ALTIN 967,08
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan olay Rusya ve Irak açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Rusya krizi, Rusya'nın IŞİD petrolü iddiası ve Irak'la yaşanan Musul sorunu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, El Cezire Arapça kanalına verdiği röportajda kızına ve oğluna iftira atıldığını belirtti.

Erdoğan “Oğlumun petrolle alakası yok. Gıda sektöründe küçük çaplı işle uğraşıyor. Kızım güya DAEŞ’in (IŞİD) yaralılarını Türkiye’de tedavi ettirip gönderiyormuş. Yalan. Bu bir alçaklıktır” dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

"IRAK'TAKİ ASKER SAYISI ARTABİLİR"

“Sayın İbadi’nin 2014’teki Türkiye ziyaretinde eğitim amaçlı bizden talepleri oldu ve o zaman Başika Kampı’nı kurduk. Eğit - donatı bu askerlerimiz yerine getirecek. Yani bu sayı yetmeyebilir, daha da bunun artması gerekebilir. Yeterli sayı neyse o sayı kadar orada eleman, araç - gereç bulundurulacaktır.  (Irak’ın  konuyu BM Güvenlik Konseyine taşıma hazırlığı)  Irak’ın bu adımını İran’ın, Rusya’nın bölgedeki attığı adımlar üzerine atılmış bir adım olarak görüyorum. İnanıyorum ki BMGK, bu adımın samimi olmadığını görecek, kararlarını buna göre vereceklerdir. 

"KAYITLARIMIZI DOĞRULUYOR"

(Düşürülen uçağın kara kutu kayıtlarının incelenmesiyle Moskova’nın iddiaları doğrulanabilir mi sorusu üzerine ) Neyi incelerlerse incelesinler, radar tespitlerimiz ortada. Sınırımıza nasıl yaklaştıkları ve 5 dakika içinde 10 kez uyarı yapmamıza rağmen sınır ihlalini yaptıkları ortada. NATO’daki müttefiklerin de kayıtları Türkiye’ye ulaştı. Onların kayıtları da kayıtlarımızı doğruluyor. 

"BUNLAR ÇOCUKÇA ŞEYLER"

Boğazlarımızdan geçen bir Rus gemisinde, bir askerleri omuzunda füzeyle görüntü veriyor. Bunlar çok duygusal, çocukça şeyler. Bununla ne yapmak istiyorsunuz? Aynı dönemde Sarayburnu’nda 3 NATO gemisi var. Gerilimden yana olsak durum farklı olur.  Bir an önce diplomatik yollarla bir çözümü bulmaktan yanayız. 

"79 MİLYON LİTRE KAÇAK PETROL ELE GEÇİRDİK"

Mare-Hercele hattında koalisyon güçleri olarak operasyonlar yapıldı, DAEŞ ciddi kayıplar verdi. Bu kayıpları verdiren Türkiye, nasıl oluyor da DAEŞ’le böyle bir anlaşmanın içerisinde oluyor. Türkiye, bin 500 - bin 600’e yakın DAEŞ militanı olarak belirlenen kişiyi gözaltına aldı.  6 bin kişi yurtdışı yapıldı ve 26 bin kişinin Türkiye’ye girişine izin verilmedi. 2014’te 79 milyon litre kaç petrol ele geçirdik. Gümrük Ticaret Bakanlığı’nca  gerekli işlemler yapılarak yok edildi. DAEŞ’ten petrol almak gibi bir durumumuz yok.

"BU BİR ALÇAKLIK"

Oğluma ve kızıma iftira atılıyor. Oğlumun petrolle yakından veya uzaktan alakası yok. Gıda sektöründe küçük çaplı bir işle uğraşıyor. Doktora tezini bitirmek için İtalya’da. Kızıma büyük iftira attılar, güya DAEŞ’in yaralılarını alıyormuş, Türkiye’de tedavi ettirip gönderiyormuş. Tamamıyla yalan, bu bir alçaklıktır, bu bir iftiradır oğluma da, kızıma da yapılanlar. 

"İSPAT ETMESİ LAZIM"

ABD Hazine Bakanlığı’nın belgeleri var, kimin neyin ticaretini yaptığı belli. Yılda 29 milyar metreküp Rusya’dan doğalgaz alıyoruz, böyle bir iftirayı nasıl atarsın? Baş başa böyle konuşmuyordun şimdi kalkıp iftira at, tutmazsa iz bırakır. Putin’in itiraflarını ispat etmesi gerek.” 

"BİRİLERİ GİBİ BOTLARI ŞİŞLEMİYORUZ"

“Suriye’den göç edenler için adımlar atılması gerekiyor. Akdeniz’de, Ege’de Sahil Güvenlik ekiplerinin çıkardığı insan sayısı 84 bine ulaştı. Biz birileri gibi botları şişleyerek batırmıyoruz, Sahil Güvenlik botlarımız kurtarıyor ve tekrar memleketlerine gönderiyor. Harcadığımız para 9 milyar dolara ulaştı. Uçuşa yasak bölge ilan edelim ve onların güvenliğini sağlama alalım ve bunları kendi toprakları üzerinde iskan edelim. 500’er metrekare içinde herkese birer konut yapsak, bu insanlar hem kendi topraklarına dönerler,  göçü durdururuz. 2.5 - 3 milyon insanı nereye kadar besleyeceğiz. Suriye sorununu Esed’le çözmek mümkün değil. Esed’siz DAEŞ, DAEŞ’siz Esed düşünülemez. “

ÖNCEKİ HABERLER
Kıvanç Tatlıtuğ: Kısmetse baba olacağım
Kıvanç Tatlıtuğ: Kısmetse baba olacağım
TSK'dan flaş Rusya kararı! Artık yasak
TSK'dan flaş Rusya kararı! Artık yasak
İşte Türkiye'nin yeni silahı! Tüm testleri geçti
İşte Türkiye'nin yeni silahı! Tüm testleri geçti
AÖF soru cevapları nasıldı vize sınav yorumları
AÖF soru cevapları nasıldı vize sınav yorumları
Türkan Şoray 30 yıl sonra yeniden yönetmen!
Türkan Şoray 30 yıl sonra yeniden yönetmen!
Samsung Galaxy S7 özellikleri ve çıkış tarihi
Samsung Galaxy S7 özellikleri ve çıkış tarihi
Nobel Kimya Ödüllü Aziz Sancar'ın yeni buluşu!
Nobel Kimya Ödüllü Aziz Sancar'ın yeni buluşu!
İstanbul'un 5 ilçesinde elektrik kesintisi
İstanbul'un 5 ilçesinde elektrik kesintisi
MHP'de AK Parti ve kongre hareketliliği bakın neden!
MHP'de AK Parti ve kongre hareketliliği bakın neden!
İlişki Durumu Karışık son bölüm-23. bölüm fragman izle
İlişki Durumu Karışık son bölüm-23. bölüm fragman izle