BIST 2.391
DOLAR 15,55
EURO 16,22
ALTIN 907,13
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan ODTÜ'ye çok sert tepki!

Başbakan Erdoğan DEİK Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada ODTÜ’deki olaylara yönelik açıklama yaptı.

Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Göktürk 2 uydusunun fırlatışının yapıldığı sırada ODTÜ Yerleşkesi’nde çıkan olaylara tepki gösterdi.

Öğrencilerin sırtlarındaki çantalarda molotof ve taşlar bulunduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Bunu protesto olarak nitelemek, ilimden nasibini almamaktır. Bu hocalar bu öğrencileri böyle yetiştiriyorsa onlara yazıklar olsun. Bir hoca öğrencisine ilme saygıyı öğretmesi lazım.” dedi.

DEİK genel kurulu toplantısına Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hicarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve çok sayıda iş adamı katıldı. Program İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Daha sonra DEİK ile ilgili tanıtım filmi izletildi.

Öğrencilere destek veren öğretim üyelerini eleştiren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

BİZDE ÖĞRENCİLİK YAPTIK AMA...

"O malum muhalefet tarzı, statüko tarzı kendini gösterdi. Üniversite kampüsü içinde araba lastikleri yakıldı. Bazılarının öğrencilikle de alakası yok.

odtüü.jpg

ODTÜ'DE ERDOĞAN PROTESTOSU

Göktürk-2 uydusunun fırlatma töreni için ODTÜ’ye gelen Başbakan Erdoğan protesto edildi.

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Polisle çatışma başlıyor, şiddete dayalı bir protesto gerçekleşiyor. Basında Göktürk 2 uydusundan daha fazla bu öğrencilerin protestoları yer alıyor. Böyle bir öğrenci olabilir mi, bu nasıl rektör, bu nasıl yönetim demiyorlar.

Yönetim ekranlardan bu heyecanı yaşamak istiyoruz. Neymiş eleştiriymiş, protesto hakkıymış. Biz de öğrencilik yaptık ama biz taşla sopayla öğrencilik yapmadık. Atılan her hayırlı adıma destek olan bir gençlik olarak yetiştik.

Bu hocalar öğrencilerini böyle yetiştiriyorlarsa onlara yazıklar olsun diyorum. Bir hoca önce öğrencisine ilme saygıyı öğretmeli. Gerçeği teslim edip, takdir edeceksin. Bu protestoları şirin göstermek, polisi suçlu göstermek vicdanlı bir tavır değildir. Yaşam tarzları, dünyaları farklı olabilir. Demokrasiyi zenginleştiren bu farklılıktır. Herkesin düşüncesine saygılıyız."

'KUVVETLER AYRILIĞINI ÇOK İYİ BİLİRİM'

Erdoğan, “Kuvvetler ayrılığı” konusundaki sözlerine de açıklık getirdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Bu Kuvvetler ayrılığı denen olay engel olarak duruyor dedim. Hangi bağlamda nasıl kullandığımı görmeden bir fırtına kopardılar. Ana muhalefet lideri siyasete giriş dersi vermeye kalkıyor. Siyasete giriş dersinden sürekli kalıyor. Biz 40 yıldır siyasetin içindeyiz. Kuvvetler ayrılığını çok iyi biliriz. Onlar kuvvetler birliğini savunmuşlardır, çok partili döneme kadar. Hava kuvvetleri, deniz kuvvetleri, kara kuvvetlerini anladılar. Yıllarca yargıyı kendi arka bahçeleri olarak gördüler. Bunun bedelini ödeyenlerden biri de benim, bunu çok iyi bilirim. Kuvvetler ayrılığı denilip, yürütmenin yargının denetimine girmesine karşı çıktık.

Muhalefet bize 'Kuvvetler ayrılığı' dersi vermeye çalışıyor. Ana muhalefet partisinin demokratikleşme ve sivilleşme adına attığı tek adım sivil slogan kullanmaya başlamasıdır. Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ diyorlardı, ‘Mustafa Kemal’in yurttaşlarıyız’ diyorlar.”

'EŞEK GİBİ ANIRIRIM DEMİŞLERDİ'

Ekonomi konusunda yapılan eleştirilere de tepki gösteren Erdoğan, “Paradan 6 sıfır atacağız dediğimizde, ‘Taksim Meydanı’nda anırırım’ diyenler vardı. Hani nerede, anırmadılar. Enflasyon patlar dediler, patlamadı. Tam aksine yüzde 6’ya düştü” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Hayretler içinde bırakan kazalar
Hayretler içinde bırakan kazalar
Doğalgazda herkes serbest tüketici!
Doğalgazda herkes serbest tüketici!
Mutlu evlilik için hoşgörü
Mutlu evlilik için hoşgörü
Bakanlık, kürtaj için devrede!
Bakanlık, kürtaj için devrede!
Canlı yayında Maya uzun havası koparttı
Canlı yayında Maya uzun havası koparttı
Uslanmaz hırsızdan 500 hedefi
Uslanmaz hırsızdan 500 hedefi
Avrupa Türkiye'nin peşinden koşacak
Avrupa Türkiye'nin peşinden koşacak
Yaşar Kemal'e Beyaz Yaşam ödülü
Yaşar Kemal'e Beyaz Yaşam ödülü
Mısır'da anayasa referandumu
Mısır'da anayasa referandumu
İMKB Başkanı'ndan 4 büyüklere uyarı
İMKB Başkanı'ndan 4 büyüklere uyarı