BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 461,55
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Erdoğan'dan Çin ziyareti öncesi işbirliği çağrısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün başlayacak olan Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti öncesi iki ülke arasındaki iletişimin daha da artırılması gerektiğini söyledi. Erdoğan iki ülke arasında ticaret hacminin dengeli biçimde artırılması konusunda da mutabık kalındığını ifade etti.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacminin dengeli bir şekilde artırılması konusunda mutabık kalındığını söyledi. Küresel krize dikkat çeken Erdoğan, belirsizlik noktasında Türkiye ve Çin arasındaki iletişimin daha da artırılması gerektiğini ifade etti.

Bugün Çin Halk Cumhuriyeti'ne resmi ziyaret gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin haber ajansı Şinhua'ya verdiği yazılı röportajında, başbakanlığı dönemine denk gelen 2010 yılında iki ülke arasında stratejik iş birliğinin oluşturulduğunu ve bu ilişkilerin güçlendirileceğini belirtti.

Ziyaretinde her konunun konuşulacağını kaydeden Erdoğan, ekonomi, ticaret, turizm, yatırımlar, güvenlik, savunma ve terörle mücadele gibi konulara daha fazla öncelik verileceğini ve aynı şekilde, ikili iş birliği alanlarının yanı sıra ortak gündemde yer alan bölgesel ve uluslararası konuların da istişare edileceğini aktardı.

Erdoğan, Türkiye'nin, Çin'in "Kuşak ve Yol Girişimine" ilk destek veren ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

"Türk ürünleri Çin piyasasına girmeye başladı"

"Orta Koridor" projesi ile "Kuşak ve Yol Girişimi"nin tabiatları gereği uyumlu olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Çin Devlet Başkanı Şi'nin, ulaştırma ve iletişim ağının genişletilmesi, sadece fiziki ve ekonomik değil aynı zamanda kültürel ve beşeri bağların da artırılması yönündeki yaklaşımını benimsiyoruz. Ticaret hacmimizi dengeli bir şekilde artırma konusunda mutabıkız. Daha fazla Türk ürünü, bilhassa tarım ürünlerimiz Çin piyasasına girmeye başladı. Çinli yatırımcıların ülkemize ilgisi sürüyor. Turizm iş birliğimiz düzenli olarak gelişiyor, iki halkın karşılıklı ziyaretleri artıyor. Evvelce bahsettiğim gibi bizim Orta Koridor Girişimimiz ile Çin'in Kuşak ve Yol Girişimi arasında doğal bir uyum var. Bu uyum, bize Orta Asya ve Afrika gibi geniş coğrafyalarda Çin ile iş birliği yapma imkanı sunuyor. Kalkınma yolundaki iki güçlü G-20 ülkesi olarak, ilişkilerimizdeki bu ivmeyi sürdürmek hem halklarımızın refahı hem uluslararası istikrar anlamında büyük önem arz ediyor."

"Çin ve Türkiye arasında iletişim artırılmalı"

Erdoğan, iki ülke arasındaki üst düzey görüşmeleri her alanda canlı tutmaya çalıştıklarını belirterek, "Karşılıklı artan ziyaretlerin meyvelerini toplamaya başladık. İş birliğini nasıl ilerletebileceğimize dair somut bir ikili gündemimiz var. Dolayısıyla Çinli dostlarımızla bu temasları, istişareleri sıklaştırdıkça, ilişkilerimizin siyasi, ticari, kültürel bütün veçhelerinin geliştiğine hep birlikte şahit olacağımıza inanıyorum. İş birliğini nasıl ilerletebileceğimize dair somut bir ikili gündemimiz var. Dolayısıyla Çinli dostlarımızla bu temasları, istişareleri sıklaştırdıkça, ilişkilerimizin siyasi, ticari, kültürel bütün veçhelerinin geliştiğine hep birlikte şahit olacağımıza inanıyorum. Küresel piyasalarda belirsizliğin arttığı mevcut iklimde önde gelen oyuncular olarak Çin ve Türkiye'nin iletişimi artırmalarının izlenecek en doğru yol olduğu kanaatindeyim." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe'den NBA'e bir isim daha
Antalya Alanya'da gürültü kavgası 3 yaralı
KKTC'den sürpriz 'S-400' önerisi
Jimmy Durmaz Galatasaray'da
Suriyeli esnafların Arapça tabelalarıyla ilgili yeni karar
Evin bahçesine uçaktan ceset düştü
DESMÜD 4 üyesiyle ihracat devleri listesinde
Rize'de 1,5 aylık hamile Başak'tan haber alınamıyor
Siirt Botan Çayı'nda sular çekilince otomobil ortaya çıktı
Yapımı tamamlanınca Türkiye'nin en büyüğü olacak
Yorumlar 15 yorum