BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan cemaate çok ağır sözler!

Başbakan Erdoğan, cemaati ihanet örgütü olarak nitelendirdi, hesap soracaklarını söyledi.

Abone ol
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde ülkenin esir alınmaya çalışıldığını ifade ederek çetelerden ve ihanet örgütlerinden hesap soracaklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ülkeyi kucaklayacak bir adayı kısa süre açıklayacaklarını anlatan Erdoğan, Gezi Parkı olaylarınında hükümete yönelik darbe girişi olarak nitelendirdi.

Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan "Millete Hizmet Yolunda" konuşmasında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, bu ay içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 94. yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, bu yıl dönümünün ülke, millet, cumhuriyet ve demokrasi açısından büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

"DURDURAMAYACAKLAR"

"Türkiye, demokratikleştikçe, Türkiye üstünlerin hukukundan hukukun üstünlüğüne doğru uzanan yolculukta mesafe kat ettikçe, daha da büyüyor, daha da gelişiyor, hedeflerine, hayallerine doğru daha bir kararlılıkla koşuyor" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Türkiye düşmanları, Türkiye'nin medeniyet yürüyüşünü durduramadı ve de durduramayacak da... Siz bize destek oldukça, biz, sizin hayallerinizi, sizin ideallerinizi, sizin hedeflerinizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yatırımlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz, açılışlarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz" şeklinde konuştu.
 
1 MAYIS KUTLAMALARI

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, çalışanlar için büyük önemi olan 1 Mayıs kutlamalarına da yer verdi. 1 Mayıs'ı, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak, 2008 yılında Hükümet olarak kendilerinin tatil ilan ettiklerini anımsatan Erdoğan, şöyle konuştu:
 
"1 Mayıs'ın, şiddetten, vandalizmden, çatışmadan uzak şekilde, bir emek, demokrasi ve dayanışma şöleni olarak kutlanması en büyük arzumuz. Millet olarak, geçmişte yaşanan acı ve kötü manzaraların yaşanmasını hiç arzu etmiyoruz. 1 Mayıs'ın artık coşku içinde kutlanması, olumsuz imajından kurtulması en büyük arzumuz. İşçilerimizin, emekçilerimizin, tüm çalışanlarımızın, tahriklere boyun eğmeden, kendi günlerini bayram havasında kutlayacaklarına inanıyor; ben de tüm çalışanların Emek ve Dayanışma Günü'nü tebrik ediyorum."

"ÜLKEMİZ ESİR ALINMAK İSTEDİ"
 
Türkiye'nin meselelerini sokakta, karanlık odalarda değil sandıkta çözüme kavuşturduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, "Ülkemiz tercihlerini, rotasını, istikametini sandıkta belirledi. Her seçimde kazanan, milli irade oldu, Yeni Türkiye oldu, kazanan demokrasi oldu. Vesayeti savunanlar, eski Türkiye'yi savunanlar, milli iradeyi ipotek altına almak isteyenler, her defasında hezimete uğradı, her defasında sandığa gömüldü" diye konuştu.
 
Başbakan Erdoğan, 30 Mart 2014'te gerçekleştirilen mahalli idareler seçiminde sözünü ettiği tablonun çok daha şedit, çok daha bariz biçimde ortaya çıktığına işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"30 Mart seçimleri öncesinde yaşananları lütfen hatırlayın... Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine, şahsıma, çalışma arkadaşlarıma, hatta aileme yönelik son derece ahlak dışı saldırılar yapıldı. Milli iradeyi gölgelemek, demokrasiyi devre dışı bırakmak, hukuku çiğnemek suretiyle Türkiye, kutlu istikametinden saptırılmak istendi. 30 Mart öncesi yapılan saldırılar, sadece şahsımızı, sadece ailemizi, arkadaşlarımızı, hükümetimizi hedef almakla kalmadı. Ne acıdır ki ülke içindeki bazı ihanet şebekeleri ve ülke dışında bunlara lojistik sağlayan bazı örgütler tarafından, ülkemizin istiklali, istikbali, birliği, kardeşliği hedef alındı.
 
Her gün ortalığa saçılan ses kayıtlarıyla, montaj kasetlerle, kimi zaman görüntülerle, toplumsal değerlerimiz, dini ve manevi değerlerimiz açıkça ayaklar altına alındı. Hazreti Peygamberimizin dahi, kirli bazı örgütler tarafından son derece edepsiz biçimde istismar edildiğine, saygısızca kullanılmak istendiğine şahit olduk. Hiçbir değere hürmeti olmayan, dini, manevi, toplumsal ve insani hiçbir kutsalı tanımayan, helal ve haram kavramlarının sınırlarını kaybetmiş bir örgütün öncülüğünde, ülkemiz adeta esir alınmak istendi."
 
Başbakan Erdoğan, Gezi Parkı odaklı olayların ardından 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimlerinin hedefinin, mevcut Hükümeti zayıflatmak, yıpratmak ve ardından da iktidardan uzaklaştırmak olduğunu belirterek, sokakları hareketlendirmek, sosyal medya aracılığıyla gençleri sokağa dökmek, şiddeti körüklemek suretiyle huzuru bozmak, ekonomiyi durdurmak, tüm kazanımlarımızı yok etmek, Türkiye'nin istikrarla büyümesini yavaşlatmak isteyenlerin bulunduğunu söyledi.
 
"30 MART SEÇİMLERİNDEKİ MESAJI ALDIK"
 
Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde, milletin, demokrasiye inanmayanlara, halkın iradesine güvenmeyenlere asla unutamayacakları büyük bir ders verdiğini ve bundan dolayı millete şükranlarını sunduğunu belirterek, şöyle devam etti:
 
"30 Mart seçimleriyle, sizlerin bize verdiğiniz mesajı çok iyi okudu, çok iyi anladık. Şundan emin olunuz ki istiklalimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit eden çetelerle, örgütlerle mücadelemiz hiç hız kesmeden devam edecektir. Uluslararası merkezlerin maşası gibi çalışıp, kendi ülkesine ihanet eden örgütlerden, hukuk ve demokrasi içinde mutlaka hesap sorulacaktır. Sizler, 30 Mart'ta sandıkta bize bu yetkiyi verdiniz, bu talimatı verdiniz. Hiç endişeniz olmasın, bizler de vazifemizi bihakkın yerine getireceğiz."
 
CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ
 
Başbakan Erdoğan, 10 Ağustos'ta ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine, tam bir dostluk, kardeşlik, sükunet ve suhulet havasında girmek istediklerini vurgulayarak, halkın ilk kez cumhurbaşkanını seçeceğini, bunun 2007'de yaptıkları Anayasa değişikliği ile anayasal hükme bağlandığını hatırlattı. Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ağustos ayında ilk kez bu seçimleri gerçekleştireceğiz. Bizim aday tespit çalışmalarımız son derece hassas şekilde ilerliyor. İnşallah, kısa süre zarfında adayımızı açıklayacak, Türkiye'yi 77 milyonuyla kucaklayan bir atmosferde seçimleri gerçekleştireceğiz. Ne seçim öncesinde ne seçim sonrasında bir belirsizliğin oluşmasına izin vermeyeceğiz. Türkiye'nin ve ekonominin belirsizlik içine girmesine asla göz yummayacağız. İnşallah, Türkiye bu seçimlerden de güçlenerek çıkacak ve 2023 hedeflerine artık çok daha yakınlaşmış olacak"
ÖNCEKİ HABERLER
Menderes Türel Akaydın'dan hesap soracak
Menderes Türel Akaydın'dan hesap soracak
Savcılık TİB'de casus avına başladı!
Savcılık TİB'de casus avına başladı!
Ukrayna: IMF 17 milyar dolarlık kurtarma paketini onayladı
Ukrayna: IMF 17 milyar dolarlık kurtarma paketini onayladı
1 Mayıs: Taksim'e izin yok, sendikalar ise kutlama için kararlı
1 Mayıs: Taksim'e izin yok, sendikalar ise kutlama için kararlı
Çin: Şincan’daki tren istasyonunda bıçaklı bombalı saldırı
Çin: Şincan’daki tren istasyonunda bıçaklı bombalı saldırı
Taksim Meyda'nı 1 Mayıs'a hazır!
Taksim Meyda'nı 1 Mayıs'a hazır!
Sinn Féin lideri Gerry Adams IRA cinayetinden gözaltında
Sinn Féin lideri Gerry Adams IRA cinayetinden gözaltında
İstanbul'da olağanüstü 1 Mayıs alarmı!
İstanbul'da olağanüstü 1 Mayıs alarmı!
Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet
Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet
Kerem ve Zeynep kaçırılıyor
Kerem ve Zeynep kaçırılıyor