BIST 2.830
DOLAR 17,93
EURO 18,48
ALTIN 1.029,18
HABER /  GÜNCEL

Kamu hastanelerinde çok dilli hizmet

Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde tabela ve yönlendirme levhaları 5 farklı dilde hazırlandı.

Abone ol

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yanı sıra çevre ülkelerdeki hastalara da şifa dağıtan Diyarbakır'daki kamu hastanelerinde çok dilli sağlık hizmeti sunuluyor. Hastanelerin tabela ve yönlendirme levhalarında Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe, Zazaca, Arapça ve İngilizce ifadeler yer alıyor.

Bu kapsamda Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne anne sütünün önemini Türkçe ve Kürtçe anlatan pankart asıldı. Diyarbakır Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ise Kayapınar ilçesinde açacağı poliklinik hakkında vatandaşları Türkçe ve Kürtçe hazırladığı pankartlarla bilgilendirdi.

"GÖRME ENGELLİLER İÇİN BRAİLLE ALFABESİ DE OLACAK"

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. İbrahim Uygun, hastalarla daha iyi iletişim kurmak amacıyla bazı hastanelerde astıkları pankartlarda Türkçe'nin yanı sıra Kürtçe mesajların da yer aldığını söyledi.

Özellikle kırsaldan gelen ve Türkçe bilmeyen kadınlarla hastanedeki çalışanların az da olsa anlayacakları dilde iletişim kurmalarının önemine vurgu yapan Uygun, şöyle konuştu:

"Hastane tabelalarının yanı sıra yönlendirme levhalarında sadece Türkçe ve Kürtçe değil, Arapça, Zazaca ve İngilizce yazılar da yer alıyor. Ayrıca görme engeller için Braille alfabesi de olacak. Hasta ile doktorun aynı dili konuşması aralarında yakınlık sağlar, biz buna büyük önem veriyoruz. Çok dilli tabela ile ilgili çalışma yapıyoruz. Bunlar normal şeylerdir. İnsanların dilinin yanı sıra saç, göz ve ten rengi farklı olabilir ama tüm insanların dişi beyazdır. Bu nedenle çok dilli bir sağlık hizmeti anlayışını benimsedik. Ana tabelamız Türkçe olacak ancak onun yanında farklı dillerde de tabelalar yer alacak. Hastane içerisindeki yönlendirme levhalarımız da çok dilli olacak. Çok dillilik insanları birbirinden ayrıştırmaz, aksine kaynaştırır."

"ARAPÇA VE SORANİCE KURSU DA AÇMAYI PLANLIYORUZ"

Hastanelerin dışındaki Türkçe ana tabelanın yanında ayrıca üzerinde farklı dillerde yazıların yer aldığı bir tabelanın daha asılacağını kaydeden Uygun, "Bunu devam ettireceğiz. Diş polikliniğini 'Dişler beyaz' sloganı ile açıyoruz. Çünkü herkesin dişi beyazdır. İnsanlık olarak herkesin eşit olduğunu vurgulamak istiyoruz" dedi.

Uygun, vatandaşların Kürtçe asılan pankartlarla ilgili duydukları memnuniyeti ilettiğini kaydederek, çalışan personele yönelik Kürtçe ve Zazaca dil eğitimi verdiklerini anlattı. Aralarında hemşire ve doktorların da yer aldığı 200 kişinin bu kurslara katıldığını vurgulayan Uygun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Irak'tan da çok sayıda hasta geliyor. Bu nedenle Arapça ve Soranice kursu da açmayı planlıyoruz. Dillerin farklı olması birbirimizden uzaklaşmamızı gerektirmez. Diğer hastanelerimizde de çok dilli tabela, hasta karşılama ve yönlendirme pankartı hizmeti olacak. Herkese hitap etmeyi hedefliyoruz. Hastaneye gelen bir vatandaşımız kendi dilinde konuşan doktorla karşılaşırsa güveni artıyor. Bu sağlık hizmetinin kalitesini de artırıyor. Hem erken teşhis hem de tedavinin yönlendirilmesine kadar önemli olduğunu düşünüyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Kerem ve Zeynep kaçırılıyor
Kerem ve Zeynep kaçırılıyor
Beyoğlu'na 1 Mayıs'ın ilk operasyonu
Beyoğlu'na 1 Mayıs'ın ilk operasyonu
'Gazi Partisi'nden olay çıkmasın dileği
'Gazi Partisi'nden olay çıkmasın dileği
Devlet Operasından Neşet Ertaş Türküleri
Devlet Operasından Neşet Ertaş Türküleri
CHP'li İnce'den Mansur Yavaş itirafı!
CHP'li İnce'den Mansur Yavaş itirafı!
Erdoğan Gülen'in iadesini istedi!
Erdoğan Gülen'in iadesini istedi!
Eşini aldatan taşlanarak öldürülecek!
Eşini aldatan taşlanarak öldürülecek!
Arda Turan’lı Atletico Madrid finalde
Arda Turan’lı Atletico Madrid finalde
Regaip Kandili namazı ne zaman kılınır kaç rekat?
Regaip Kandili namazı ne zaman kılınır kaç rekat?
Gizem'in annesi beddualarla işin aslını anlattı
Gizem'in annesi beddualarla işin aslını anlattı