BIST 3.377
DOLAR 18,54
EURO 18,23
ALTIN 1.006,82
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan Gülen'in iadesini istedi!

Başbakan Erdoğan, PBS kanalına konuştu Fethullah Gülen'in ABD'den iadesi için süreci başlatacaklarını söyledi.

Abone ol
Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin bazı kararlarının hukuki olmadığını söyledi. Gülen cemaatini ise örgüt olarak gördüğünü anlatan Erdoğan, ABD'nin Fethullah Gülen'i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, yerel seçimler sonrası ilk yabancı mülakatını Amerikalı ünlü televizyoncu Charlie Rose'a yaptı. Türkiye'de Bloomberg HT'de yayınlanan özel röportajda hem Türkiye’de hem de yurtdışında yankı uyandıracak açıklamalarda bulundu.
 
ABD’nin PBS kanalına konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan, Fethullah Gülen’le ilgili soru üzerine, “En azından sınır dışı etmeliler” dedi. Erdoğan, Meclis’te gazetecilerin soruları üzerine ise Gülen’in iadesiyle ilgili hukuki sürecin başlayacağını söyledi.
 
Erdoğan'ın açıklamarından önemli satır başları şöyle:
 
SOYKIRIM İDDİALARI

(“Ermeni konusunu ‘soykırım’ olarak tanımlamanız mümkün mü?” sorusu üzerine) Mümkün değil. Çünkü soykırım olsaydı, bugün Türkiye’de yaşayan Ermeniler var. 
 
"KARARLAR HUKUKİ DEĞİL"

Biz Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara uyarız ama eleştirimizi de yaparız. Öyle kararlar veriyorlar ki hukuki değil, politik. Yargının kararlarıyla konuşması gerekir. Ama bir konuşma yaptı, Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakan, Başbakan Yardımcısı orada. Herkese ders verdi. Benim üzülerek dinlediğim bir konuşmaydı. Bu konuşmanın altından da Sayın Başkan ömrü boyunca kurtulamayacak.
 
İSRAİL İLE OLAN İLİŞKİLER
 
Başbakan Netanyahu’nun telefondaki özrü, Başkan Obama’nın çabalarıyla mümkün olan bir adımdı. Tazminat meselesi var burada. Bir anlaşmaya vardık. Buna artık bir anlaşma diyebiliriz. Tazminat konusunda bir anlaşmaya vardık. İnsani yardım götürme noktasında şu anda görüşmeler var. Normalleşmenin sonraki adımında büyükelçi ataması var. 
 
"GÜLEN SINIR DIŞI EDİLSİN"

Benim ofisime böcek yerleştirmişler. Bakanları dinlemişler. Bunları dinleyen insanların vatanseverliğinden bahsedebilir misiniz. Bunu örgüt olarak görüyorum. Bizim model ortağımızdan beklentilerimiz var. (“Ne bekliyorsunuz?” sorusu üzerine) Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı. (“ABD Fethullah Gülen’i iade edecek midir?” sorusu üzerine) Ümit ediyorum. En azından sınır dışı etmeliler. 
 
"İADEYLE İLGİLİ SÜREÇ BAŞLAYACAK"

Başbakan Erdoğan, partisinin TBMM’deki grup toplantısının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan, bir gazetecinin, “Yabancı basına verdiğiniz röportajınızda Fethullah Gülen ile ilgili ifadeniz var. Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili hukuki süreç başlayacak mı?” şeklindeki soruya “Başlayacak” yanıtını verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Eşini aldatan taşlanarak öldürülecek!
Eşini aldatan taşlanarak öldürülecek!
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Keith Haring X Pandora Koleksiyonunu Keşfet
Arda Turan’lı Atletico Madrid finalde
Arda Turan’lı Atletico Madrid finalde
Gizem'in annesi beddualarla işin aslını anlattı
Gizem'in annesi beddualarla işin aslını anlattı
Devler Ligi’ne İspanyol damgası
Devler Ligi’ne İspanyol damgası
Paşa Gönlüm 2. bölüm fragmanı
Paşa Gönlüm 2. bölüm fragmanı
İlber Ortaylı  Balkan Tarihi Sorunsalı nı anlattı
İlber Ortaylı Balkan Tarihi Sorunsalı nı anlattı
Aramızda Kalsın 30. bölüm fragmanı
Aramızda Kalsın 30. bölüm fragmanı
Kurtulmuş:  Hesap yaparken milleti unuttular
Kurtulmuş: Hesap yaparken milleti unuttular
Sincan’da patlama: 3 ölü, 79 yaralı
Sincan’da patlama: 3 ölü, 79 yaralı