BIST 4.998
DOLAR 18,82
EURO 20,31
ALTIN 1.128,47
HABER /  DÜNYA

Erdoğan - Trump'ın S400 telefon görüşmesiyle ilgili iddia : Anlaştılar

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı son telefon görüşmesinde Türkiye'nin S-400'lerle ilgili çalışma grubu oluşturulması teklifini kabul ettiği ortaya çıktı.

Abone ol

Türkiye'nin Rusya'dan ihtiyacı olan S-400 hava savunma sistemi almasının ABD ile ilişkilerde gerilim yaratmaya devam ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün ABD Başkanı Trump'a ile yaptığı telefon görüşmesi tansiyonu düşürmüş gibi görünüyor.

Erdoğan heyet önermişti

Türkiye, ABD'ye, "Bu konuda bir ortak komisyon kuralım F-35 savaş uçakları bu sistemden nasıl etkilenir bu komisyon değerlendirsin" demişti. Çarşamba günü gerçekleşen telefon görüşmesi sırasında, Başkan Trump, Erdoğan’ın çalışma grubu fikrine yeşil ışık yaktı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı Ankara’nın teknik bir çalışma grubu oluşturma teklifini reddediyordu.

Ankara için önemli kazanım
Erdoğan ile görüşen Trump'un teknik çalışma grubuna 'evet' demesi S-400 ile F-35’leri bir arada kullanmanın yollarının bulunabileceğini savunan Ankara için önemli bir kazanım olarak değerlendirildi.

S400'lerin gelişi ertelendi mi?
Dışişleri Bakanlığı S-400'lerin erteleneceği yönündeki söylentilere ilişkin şu açıklamayı yapmıştı;

'Rusya’dan S-400 tedarik sürecimiz planlandığı şekilde devam etmektedir. Diğer taraftan, ABD’nin S-400 sisteminin NATO’nun birlikte çalışabilirliğine ve F35 sistemlerine zarar verebileceği konusundaki endişelerini görüşmek üzere ABD makamlarına ilettiğimiz Çalışma Grubu toplantısı teklifimiz geçerliliğini korumaktadır."

Hulusi Akar Haziran'a yetişmeyebilir demişti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar hafta başında yaptığı açıklamada S400'lerin Haziran'a yetişmeyebileceğini, ancak önümüzdeki aylarda Türkiye'ye geleceğini söylemişti. Bu açıklama S400 alımı erteleniyor söylentisine yol açmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Reuters İstanbul seçimi için farkı açıkladı Ak Partili yetkili bir isim söylemiş
Foto Galeri Reuters İstanbul seçimi için farkı açıkladı Ak Partili yetkili bir isim söylemiş Galeriye Gözat