BIST 9.645
DOLAR 32,56
EURO 34,82
ALTIN 2.439,68
HABER /  SAĞLIK

En son kanser buluşları

31. Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi’nde kanser tedavisindeki en önemli gelişmeler açıklandı.

Abone ol
29 Eylül- 3 Ekim 2006 tarihleri arasında İstanbul’da yapılan 31. Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi’nde kanser tedavisindeki en önemli gelişmeler açıklandı. İşte kanserdeki en son yenilikler...

KALIN BAĞIRSAK KANSERİNDE HAP TEDAVİSİ
Kalın bağırsak ve rektum kanserlerinde artık kemoterapi ağız yoluyla verilebilecek. Alımı daha kolay olan ve iki haptan oluşan bu kemoterapi kürü, yaşam süresi açısından damar yoluyla uygulanan ilaçlarla aynı etkinliğe sahip, buna karşın yan etkileri çok daha hafif.

AKCİĞER KANSERİNDE TÜMÖRÜN TÜRÜNE GÖRE İLAÇ
İspanyol araştırmacılar, akciğer kanseri türlerinde tümör dokusundaki özel gen yapısını test ederek, hangi hastaların kemoterapiye yanıt vereceğini tespit etti. Kongrede ilk kez rapor edilen bu araştırma, hangi ilacın hangi tür tümöre iyi geldiğini gösteriyor. Bu çalışmayla yan etkileri ve masraflarıyla birlikte etkin olmayan kemoterapinin önüne de geçilebilecek.

AKCİĞER KANSERİNDE DOĞRU TEŞHİS
Fransız bilim insanları akciğer kanseri ile sigara içmenin yol açtığı diğer akciğer hastalıklarını kesin olarak ayırt edebilen bir test geliştirdi. Kandaki spesifik proteinlerin seviyesini ölçen bu test sayesinde kanser tanısındaki hatalar önemli oranda azalacak.

PROSTAT KANSERİNDE YAŞAM SÜRESİ UZADI
İtalyan araştırmacıların çalışmaları prostat kanserinde yaşam süresinin uzatılması açısından önem taşıyor. Çalışma, radyoterapi gören ve bölgesel olarak ilerlemiş prostat kanseri hastalarına hormon tedavisinin eklenmesi esasına dayanıyor. Bu yöntemle hastaların sadece radyoterapi gören hastalara oranla yüzde 12 daha uzun yaşadıkları belirtildi.

MEME KANSERİ İÇİN GELİŞTİRİLEN İLAÇLAR
İlerlemiş meme kanseri hastalarına uygulanan üç farklı kemoterapi kürü, yaşam süresinin uzatılması ve hastalığın ilerlemesinin durdurulması açısından önemli yararlar sağlıyor. Yunan bilim adamları tarafından gerçekleştirilen araştırma sonucunda bu kemoterapi kürlerinin en önemli özelliği, kalp ve damar sistemine zararlı olan ‘Antrasiklin’ ilaç grubunu içermiyor. Diğer önemli gelişme de kanser hücreleri memeden diğer organlara sıçramış hastalara verilen ve farklı kombinasyonlarda hazırlanan ilaçların (Trastuzumab, Docataxel ve Capecitabine kombinasyonu) geliştirilmesi. Bu kombinasyonlar hastalığın ilerlemesini önlüyor ve hayatta kalma oranını artıyor.

AĞIZ YARALARINI ÖNLEYEN GARGARA
Kemoterapi gören hastaların yaşadığı en önemli sorunlardan biri de ağrı veren ağız yaraları ve ülserleri. Yeni geliştirilen buz yongaları ya da ‘Klorheksidin’ içeren antiseptik ağız gargaraları, kemoterapi gören hastaların bu sorununa çözüm olacak nitelikte.

AVRUPA’NIN EN İYİ KANSER BAKIM MERKEZLERİ
İstanbul 31. Avrupa Medikal Onkoloji Kongresi’nde en iyi kanser tedavi merkezleri de açıklandı ve bu merkezler ESMO tarafından tanındı. ‘Entegre Onkoloji ve Bakım Merkezleri’ olarak adlandırılan bu merkezler, hastalara sundukları rahatlatıcı bakım kalitesiyle ön plana çıkıyor. Almanya, Kanada, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Galler ve İspanya’da bulunan bu merkezler, kanserin tüm evrelerinde hastalar ve aile bireyleri için gösterdikleri yüksek bakım düzeyiyle dikkat çekiyor.