BIST 9.779
DOLAR 32,59
EURO 34,71
ALTIN 2.473,69
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Titanda deniz bulundu

Satürn'ün uydusu Titan insanoğlunu heyecanlandırdı. Cassini uzay aracı dünyaya çok önemli kanıtlar geçti.

Abone ol

Bilim adamlarının, Satürn'ün en büyük uydusu Titan'ın yüzeyinde "denizler" tespit ettiği bildirildi. Bilim adamlarının, Titan uydusunun, son derece kalın ve nitrojenden oluşan atmosferindeki metan ve diğer organik bileşenler nedeniyle hidrokarbon denizlerine sahip olduğu yolunda teorileri bulunuyordu.

Güneş sistemi dışında yer alan ve bir gezegen büyüklüğündeki Titan'da daha önce küçük göl kümeleri tespit eden Cassini uzay aracı bu kez, bilim adamlarının bu teorilerini doğru çıkaracak şekilde uydunun yüzeyinde muhtemelen metan gazından oluşan deniz büyüklüğünde sıvı yoğunlukları tespit etti. Araştırmacılar, görsel ve radar görüntülemesi kullanarak Titan'ın puslu kuzey kutbunda en az iki deniz olduğunu gösteren kanıt buldu.

Satürn gezegeninin keşfi için 1997'de fırlatılan Cassini uzay aracının kamerası geçen ay, Hazar Denizi'ne benzer 1.095 kilometre uzunluğunda büyük ve düzensiz bir şekil üzerinde incelemelerde bulunmuştu. Yanıcı bir gaz olan metan, yoğun atmosferik basınç ve soğuk nedeniyle Titan uydusunda sıvı halinde bulunuyor.