BIST 9.645
DOLAR 32,53
EURO 34,77
ALTIN 2.440,23
HABER /  GÜNCEL

Safra kesesi değil taş ocağı

Malatya'da ameliyat olan bir kadının safra kesesinden çıkan taş sayısı operasyonu yapan doktorları şaşkına uğrattı.

Abone ol

Malatya Özel Müjde Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzamın Operatör Doktor Mehmet Şehitoğlu tarafından yapılan ameliyat sonrasında, 51 yaşındaki Meryem Aslan'ın safra kesesinden 2 bin 890 adet taş çıkartıldı.

Ameliyatla ilgili bilgi veren Dr. Şehitoğlu, ameliyatın kapalı yöntem denilen laparoskopi yöntemiyle yapıldığını ifade etti. 12 yıldan beri ameliyat yaptığını ancak ilk defa bu kadar taş çıktığını gördüğünü belirten Dr. Şehitoğlu, "Bu kadar çok taş olan bir hastanın bu tür ameliyatları çok güçtür. Bu taşlardan biri 4 santimetre büyüklüğündeydi, kırarak çıkarabildik. Safra kesesindeki taşları bir saatlik ameliyat sonrasında çıkardık. Taş sayısı 2 bin 890 adettir. Hastamızın sağlık durumu gayet iyi" dedi.

Ameliyatın gecikmesi nedeniyle bu kadar taşın çoğaldığını aktaran Şehitoğlu, "Bir yıl önce bize başvurmuştu, ancak ameliyat olmadı. Şikayetleri artınca ameliyatı yaptık" diye konuştu.

Adıyaman'ın Gölbaşı İlçesi'nde ikamet eden Meryem Aslan, sağlığına kavuşmasından dolayı duyduğu sevinci dile getirdi. Basın mensuplarının "Bu kadar taşı ne yapacaksınız?" sorusuna karşılık Arslan, "Ev yapacağım" cevabını verdi.