BIST 10.471
DOLAR 32,59
EURO 34,99
ALTIN 2.439,74
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  EMEKLİ

Emekli maaşları iyileştiriliyor! Emekliye zamda 2 seçenek öne çıktı kulislerde konuşulan rakamlar

Asgari ücretin arttırılması çalışmalarının tamamlanmasının ardından, gözler emeklilerin maaşlarında yapılacak düzenlemeye çevrildi. Emeklilere yeni yılda yapılacak zam konusunda iki seçenekli bir çalışma hazırlanıyor.

Abone ol

Bütçe görüşmeleri, emekli maaşının iyileştirilmesi kulisine dönüştü. Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre ilgili bakanlar, milletvekillerinin ısrarlı soruları üzerin iki seçenekli çalışmanın tamamlanmak üzere olduğunu belirttiler.

Edinilen bilgiye göre, asgari ücrete yapılan artıştan sonra, Meclis’te bütçe nedeniyle nöbetçi olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile çalışmalara katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin en çok emekli maaşlarındaki düzenlemeyle ilgili sorulara muhatap oldu. Hazine Bakanı Nebati’nin sohbet ettiği milletvekillerine emekli zamları ile ilgili görüşlerini aktardığı öğrenildi.

Beklenti yükseldi

AK Parti milletvekillerinin, “Bizim seçmen kitlemizin büyük bölümünü emekliler oluşturuyor. Asgari ücretin artışı ile birlikte emeklilerde de büyük beklenti oluştu. Emekli maaşlarına asgari ücretteki artışın altında bir artış olmamalı” dedikleri öğrenildi.

İlgili bakanların ise bu konu üzerindeki çalışmaların son aşamaya geldiği, iki seçenek üzerinde durulduğu bilgisini paylaştıkları öğrenildi.

Seyyanen zam veya asgari ücrete yapılan zam kadar artış

Verilen bilgiye göre, seyyanen zam veya asgari ücrete yapılan zam kadar artış olması üzerinde duruluyor.

Artış yüzde 35-40'ı bulacak iddiası

Bu durumda, SGK ve Bağ-kur emeklilerinin Temmuz’da aldıkları artışla birlikte yıllık zamlarının yüzde 35-40’ı bulacağı öne sürülüyor.

"Ciddi bir artış öngörülüyor"

İlgili bakanların, milletvekillerine “Ciddi bir artış öngörülüyor. Zamana yayarak hepsini halledeceğiz” dediği öğrenildi.

Milletvekillerine bakanların bir rakam zikretmediği ancak özellikle düşük emekli maaşlarına yönelik bir adım atılacağı bilgisinin paylaşıldığı belirtildi. Emeklilerle ilgili dernek ve STK’lar da asgari ücrette yapılacak artışın emekli maaşlarına da yansıtılması gerektiğini dile getiriyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Yıllarca inşaatlarda çalıştığı parayla almıştı bir gecede 25 bin lira kaybetti
Foto Galeri Yıllarca inşaatlarda çalıştığı parayla almıştı bir gecede 25 bin lira kaybetti Galeriye Gözat