BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,52
ALTIN 465,69
HABER /  GÜNCEL

Ekrem İmamoğlu'ndan AK Parti'ye: Hani 2071'e kadar su sorunu yoktu

İSTANBUL su sorununu tartışıyor. İSKİ verilerine göre barajlarındaki su oranı yüzde 35,73...İstanbul dün akşamdan beri yağışlı olsa da geç gelen kış nedeniyle tartışılan su soruyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu önceki yönetimleri suçladı.

Abone ol

Her geçen gün etkisini artıran küresel ısınmayla birlikte mevsimlerde değişiyor. Normalde yağışlı geçmesi beklenen sonbaharın son ayları bu sene İstanbul'da oldukça kurak geçti.

Hal böyle olunca megakentin barajlarındaki su oranı İSKİ verilerine göre 29 Kasım 2019 10.10 itibarıyla yüzde 35,73. Son seçimde İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu da daha önce "İstanbul'un su sorunu kalmadı" diyen AK Parti'yi eleştirdi.

Ortada baraj yok

İmamoğlu geçtiğimiz gün şu açıklamayı yaptı; "Evet, İstanbul biraz kuraklık yaşayınca su sorunu yaşayacak tereddütünü ortaya koydu Sayın Cumhurbaşkanı. Haklılar, çünkü biz öyle bir İstanbul devraldık. Haklılar, daha önce seçimde söyledikleri gibi 2040'a kadar 2071'er kadar nüfusu 30-35 milyon da olsa su sorunu yaşayamayacak bir İstanbul devralmadık. Önce bununla bir yüzleşsinler. 7 gün sonra 3 yıl geçmiş olacak.

Bunları niye sormuyorsunuz?

Sayın Veysel Eroğlu'nun geçmişteki DSİ'nin bağlı olduğu bakanlığı yöneten Sayın Bakan'ın kendi ifadesi var: '2016, 7 Aralık şu saatte Melen Barajı hizmete girecek.' Yani biz göreve geldiğimizde Melen Barajı yaklaşık 9 milyon metrekare su toplama alanı olan Melen Barajı suyla dolu olmalıydı, İstanbul'a su basıyor olmalıydı. Bakın orada su basmayla ilgili süreç bitmiş, isale hatları tamamlanmış, enerjiyle ilgili yatırımlar hazır ama ortada baraj yok. Niye yok? Hangi sıkıntı yaşanıyor. Niçin yapılamadı? Bunları niye sormuyorsunuz?"

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri 2020’de kamuya 60 bin personel! Hangi kurumu kaç kişi alınacağına bakın Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
İrlandalı yabancı terörist savaşçı sınır dışı edildi
Rusya’nın ABD Büyükelçiliği’nden Washington'a İçişlerimize karışmayın çağrısı
2019 yılbaşı hangi gün 2020 1 Ocak tatil mi oldu?
Bilim dünyası 'Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım' sözünü doğruladı
Gomis'ten Galatasaraylıları heyecanlandıracak paylaşım
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'dan Devrim Parscan için başsağlığı mesajı
Yorumlar 70 yorum