BIST 8.026
DOLAR 28,89
EURO 31,44
ALTIN 1.920,84
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

E-posta atarken dikkatli olun

Suç ve terörü kontrol altına alabilmek için, kişilerin internette yaptığı tüm konuşmalar, kayıt altına alınacak.

Abone ol İngiltere son derece ilginç olan bu sistemin tam olarak kurulabilmesini başarılabilirse, suçluların teknolojik aletler aracılığıyla her iletişime geçişi bir ipucu olarak hanelerine yazılacak.

Hükümetin oluşturacağı bu sistemle kişilerin yaptığı tüm konuşmalar, internet başında geçiririlen zaman ve süre ve e-posta yazışmaları kayıt altına alınabilecek.

Bu yeni sistem İnternet servis sağlayıcıları ve telekom şirketleri aracılığıyla gerçekleşecek. Kişinin son 12 aya kadar yaptığı tüm işlemler kontrol altında tutulabilecek. Eğer mahkeme izin verirse de, tüm güvenlik birimleri bu çok kişisel bilgilere ulaşabilecek.

Öneri kabul edildiğinde İngiliz toplumu adeta ‘Biri Bizi gözetliyor’ modeli bir toplum yapısına bürünecek. Yani bir anlamda televizyonda yarışan o çok merak ettiğimiz hayatların başına gelen herkesin başına gelecek. İngiliz halkı her dakika gözetlenecek.

Projenin ikinci aşaması daha da geniş bir veritabanı oluşturmayı hedefliyor. Kimlik kartı numaralarını öğrenmeye kadar oldukça detaylı bilgiler bu veritabanında tutulabilecek. Hükümetin bu kadar veriyi nasıl saklayacağı gerçekten ilgi uyandırabilecek bir konu. İngiltere’de geçen yıl yapılan bir araştırmada günde 57 milyar yazılı mesaj, 3 milyar civarında da e-posta gönderildiği ortaya çıktı.

İstihbarat Komisyonu asistanı Jonathan Bamford, ‘Gerçekten bu kadar bilginin gerekliliği konusunda kararsızız. Acaba çok da gerekli değil mi? diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü ne kadar fazla sayıda veri toplayıp, depolarsak, bu dataların çalınma veya yok olma riski de o kadar fazla olacak’ diyor…

Tasarı 7 Temmuz saldırısı ardından gündeme geldi. Geçen ekim ayından bu yana da telekom şirketleri telefon görüşmelerinin ve yazılı mesajların kaydını alıyor. Bu olayın şimdi de internet ortamında uygulanması gündemde.

Getirilecek uygulama suçu ve terörü engelleme konusunda ne kadar başarılı olur bilemeyiz ama, insanların özel hayatının ‘Biri Bizi Gözetliyor!’ programına döneceği kaçınılmaz bir gerçek...

e-kolay.net