BIST 1.461
DOLAR 8,27
EURO 10,06
ALTIN 488,84
HABER /  GÜNCEL

e okul sınıf geçme karne sorgulama VBS girişi 2020

Uzaktan eğitim 18 Haziran'da sona erecek, öğrenci ve veliler e okul VBS üzerinden karne notlarını öğrenebilecek. Bu sene sınıfta kalma olmayacak. Öğrenciler 2. dönem karne almayacak karne sorgulama işlemleri e okul üzerinden yapılacak. 1. dönem sonu not ortalaması yıl sonu başarısı sayılacak.

Abone ol

Bu sene 2. dönemde karne alınacak mı, karneler nasıl ve nereden alınacak sorusu veli ve öğrencilerin gündemindeydi. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konu hakkında son bilgiler geldi. 2019-2020 eğitim yılının 2. döneminde öğrenciler karne almayacak. Karne sonuçları online ortamda e okul üzerinden sorgulanacak. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin yıl sonu başarı puanı 1. dönem karne notları olarak gösterilecek. Koronavirüs nedeniyle yüzyüze eğitimin sekteye uğramasından dolayı telafi eğitimleri yapılacak. Yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Telafi eğitimleri 15 Ağustos'ta özel okullar, 30 Ağustos'ta ise devlet okullar için başlayacak.

Peki karne sonuçları e okul üzerinden nasıl sorgulanacak, karne notlarına nereden bakılacak? 

e-okul VBS’ye öğrencinin; Türkiye Cumhuriyeti (TC) Kimlik Numarası ve okul numarası girildikten sonra birkaç güvenlik sorusuna cevap verilerek girilebilir. E-okul’ a mobil cihazlar üzerinden giriş yapılabilmektedir. E-Okul sisteminin amacı, velilerin çocuklarının bilgilerini bilmeleri ve öğrenmelerini sağlamaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinden yayınlanan bilgilere göre, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde, sınıf geçmeyle ilgili birinci dönemde alınan notlar geçerli olacak. 12. sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı sene sonu puanı birinci dönem puanlarıyla belirleneceğinden, ikinci dönemde hiçbir ölçme ve değerlendirme aracı dikkate alınmayacak. Öğrenciler, yüz yüze yapılamayan eğitim öğretim faaliyetlerinden not değerlendirmesine tabi tutulmayacak.


Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek. 12. sınıf öğrencileri başarısız oldukları derslerden sorumlu olacak, sorumluluk sınavında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek.

12. sınıf öğrencilerinin 9, 10, 11. sınıflara ait yıl sonu başarı puanları ile 2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönem başarı puanlarının aritmetik ortalaması alınarak mezuniyet puanları oluşturulacak ve diploma puanı olarak diplomalarına yazılacak. Diploma puanı, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) hesaplanırken kullanılacak lise mezuniyet puanı olarak değerlendirilecek.

Tüm kademelerde sadece birinci dönemde yapılan devamsızlıklar dikkate alınacak, bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nin ilgili hükümleri doğrultusunda devamsızlık süresini dolduran öğrenciler sınıf tekrarına kalacak.

12. sınıf öğrencilerinin başarısız veya sorumlu derslerinin olması, üniversite sınavlarına girmelerine engel oluşturmayacak. Dolayısıyla tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Doğrudan sınıf geçme şartlarını taşıyan öğrenciler mezun olacak ve diplomalarını alacak.

Üniversiteye yerleşen öğrencilere YÖK tarafından diplomalarını aralık ayı sonuna kadar öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumlarına ibraz etme hakkı tanınacak. Bu nedenle söz konusu öğrencilerin 31 Aralık'a kadar diplomalarını teslim etmeleri şartıyla üniversiteye kayıt yaptırmalarında da engel bulunmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerine göre sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak. Eğitim öğretim yılı başında yapılan sorumluluk sınavı sonunda tek dersten başarısızlığı bulunan son sınıf öğrencileri için aynı usulle takip eden hafta içinde bir sınav daha yapılacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Siyam ikizleri Derman ve Yiğit Türkiye'ye getirildi
Caner Çalışır öldü ölüm nedeni ne Caner Çalısır hastalığı nedir?
YÖK'ten tez aşamasındaki lisansüstü öğrencilerine ek süre hakkı
Uzmanlardan tavuk döner uyarısı! Ölümle sonuçlanabilir
Batman Valisi Hulus Şahin'den vahşi sulama yöntemine tepki: Su bedava gelmiyor
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu: Ayasofya fethin kılıç hakkıdır
Antalya'da kazaya karışan babasının yanından bir an olsun ayrılmadı
George Floyd'un ölümünün ardından New York'tan önemli karar
Hamile eşini 19 yerinden bıçaklayarak öldüren cani kocaya ağırlaştırılmış müebbet
Emre Belözoğlu'ndan Tahir Karapınar itirafı!
Yorumlar