BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  SAĞLIK

Dünyanın konuştuğu koronavirüs aşısını yaptıranlar neler söyledi?

Tüm dünyanın konuştuğu 43 bini aşkın kişi üzerinde denenen ve 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında başarılı olduğu belirlenen korona aşısıyla ilgili gönüllüler konuştu.

Abone ol

İngiliz The Mirror gazetesinin haberine göre; denemelere gönüllü olarak katılanlardan bazıları aşının yan etkilerini grip aşısı ile kıyaslarken, bazıları ise "ağır bir akşamdan kalma hissi" ile tanımladı.

ABD'nin Missouri eyaletinden 45 yaşındaki Carrie de denemelerde yer alan isimler arasında... Başağrısı, ateş ve vücudunun her tarafında ağrı yaşadığını beyan eden Carrie, ilk dozun ardından yan etkilerin grip aşısının yan etkilerine benzer olduğunu, ikinci dozun ardından ise daha şiddetlendiğini söyledi.

Teksas Austin'den Glenn Deshields ise BioNTech'in geliştirdiği aşının yan etkilerini "şiddetli bir akşamdan kalma" hissiyle kıyasladı. 44 yaşındaki Deshields, sonrasında doktoru vasıtasıyla antikor testi yaptırdığını ve sonucun pozitif çıktığını, bu nedenle kendisine placebo (ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde) verilmediğini anladığını aktardı.

Herhangi bir reaksiyon hissetmedi
Kendi bağışıklık reaksiyonun koronavirüs aşısı yapıldığına dair emin olmasını sağladığını belirten Deshields, Pfizer/BioNTech aşısının geniş çaptaki klinik deneyler sırasında yüzde 90'dan fazla etkili olduğuna dair haberden ötürü "çok heyecanlandığını" belirtti

Georgia eyaletine bağlı Roma kentinde Bryan ise kendisine placebo verildiğini düşünüyor. Mühendis olduğu belirtilen 42 yaşındaki Bryan, "Bağışıklıkla ilgili hiçbir reaksiyon hissetmediğini" belirtti. Haberde, Bryan'a geçen ay koronavirüse yakalananın kızının ardından Covid-19 teşhisi koyulduğu da aktarıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Donald Trump'tan giderayak Pentagon operasyonu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD Başkanı Biden'a tebrik mesajı
Galatasaray'da erken seçim kararı
Koronavirüs aşısının fiyatı belli oldu
Ali Koç: İyi bir başkan olamadım
Hafter’in oğlunu eleştiren aktivist sokak ortasında öldürüldü
Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın Karabağ itirafı : Bizim için çok kötü olacaktı
Bloomberg, Karabağ zaferinde Türkiye'nin rolünü yazdı
Türk heyetinden İlham Aliyev'e ziyaret
Tunceli'de 2 terörist etkisiz hale getirildi
Yorumlar 6 yorum