BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 500,12
HABER /  GÜNCEL

Dünya genelinde koronavirüs aile içi şiddeti artırdı! Yapılan araştırma ortaya çıkardı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Görevlisi Mehmet Başcıllar, “Yapılan araştırmalara göre koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’de aile içi şiddet vakalarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 200, Brezilya’da ise yaklaşık yüzde 50 oranında artış meydana geldiği ifade ediliyor” ifadelerini kullandı.

Abone ol

Koronavirüs salgını nedeniyle dünya nüfusunun önemli bir bölümünün zamanlarını evde geçirmek zorunda kaldığını belirten Öğretim Görevlisi Mehmet Başcıllar, “Yapılan araştırmalar doğal afet, savaş ve salgın hastalıklar gibi kriz dönemlerinde aile içi şiddetin artış gösterdiğine işaret ediyor." diye konuştu.

Depresyon, stres ve öfke gibi ağır etkiler

Mehmet Başcıllar, şunları kaydetti: Uzun süre evde kalmanın bireylerin ruh sağlığı üzerinde depresyon, stres ve öfke gibi ağır etkileri bulunuyor. Bu ruhsal etkiler fiziksel, cinsel, psikolojik şiddet içeren tutum ve davranışlarında tetikleyici olabiliyor. Salgın hastalıkların bireyler üzerindeki psikososyal etkileri araştırmalara da yansıyor.

Güney Kore’de 1692 katılımcıyla yapılan bir araştırmada salgın nedeniyle uzun süre evde kalınmasının endişe ve öfkeye yol açtığı bulundu. Kanada’da salgın nedeniyle kendisini izole eden 129 katılımcıyla yapılan başka bir araştırmada ise uzun izolasyon süresiyle beraber travma sonrası stres bozukluğu oranında artış meydana geldiği belirtildi.

Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’de aile içi şiddet vakalarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 200, Brezilya’da ise yaklaşık yüzde 50 oranında artış meydana geldiği ifade ediliyor.


Aile içi şiddetin tüm boyutlarıyla mücadelede Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na önemli sorumluluklar düştüğünü ifade eden Başcıllar, şöyle konuştu: Bu salgın döneminde ALO 183 hattının önleyici hizmetler sunması bireylerle iletişime geçilmesi her zamankinden daha büyük önem arz ediyor. Bakanlığın, kırılgan nüfus gruplarına sunulan hizmetlerde teknolojinin tüm olanaklarından yararlanması gerekiyor.

Tavsiyeler verdi

Öğretim Görevlisi Mehmet Başcıllar, açıklamasını şöyle tamamladı: Türkiye’de oluşturulması planlanan Toplum Bilimleri Kurulu'nda sosyal hizmet uzmanlarının yer alması, salgın döneminde aile içi şiddetle mücadeleye yönelik sosyal politikaların bu kurul tarafından şekillendirilmesine ihtiyaç var. Hiç şüphesiz yurdun dört bir yanında kurulmuş olan Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin dijital dönüşümlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Elbette politika yapım sürecinin yanında çevrimiçi hizmet veren profesyonellerin istihdam edilmesi de son derece önemli.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Atatürk Havalimanı'na yapılan koronavirüs hastanesi için beton dökülmeye başlandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Eczaneden ücretsiz maske için SMS kodu nasıl alınır
Almanya'da 'Müslüman Doktorlar ve Tıpçılar Ağı' kuruldu
'Can tatlı' diyen Remziye nineden vali yardımcısına ayran sözü
Cari işlemler verileri açıklandı
Dolar haftanın ilk işlem gününe yükselişle başladı! İşte son durum
İstifası kabul edilmeyen Süleyman Soylu'dan ilk açıklama
Sanayi üretimi şubat ayında arttı
Çin'de bitme noktasına geldi denilmişti son gelen haber korkuttu
EBA TV ders tekrarları ne zaman uzaktan eğitim tekrar saati
Bakanlık şantiyelerde alınacak 'koronavirüs' tedbirlerini belirledi
Yorumlar 1 yorum