BIST 1.284
DOLAR 7,82
EURO 9,33
ALTIN 446,55
HABER /  POLİTİKA

DSP'de Türker gitti Aksakal geldi!

DSP'de Masum Türker'in genel başkanlık görevini bırakacağının ardından, partide başlayan olağanüstü kongre heyecanı sona erdi. Üç adayın yarıştığı seçimlerde Önder Aksakal genel başkan oldu.

Abone ol

DSP'nin olağanüstü kurultayında genel başkanlığa Önder Aksakal seçildi. Kongrenin son tur oylamasında Emrah Konuralp 109 delegenin oyunu alırken, 247 oy alan Önder Aksakal DSP'nin yeni Genel Başkanı seçildi.

Tes-İş Sendikası Konferans Salonu'nda düzenlenen olağanüstü kurultayda Aksakal ile birlikte Emrah Konuralp ve Zeki Sezer de genel başkanlığa aday oldu.

İLK TURDA ÜÇ ADAY YARIŞTI

Genel başkanlık seçiminin ilk turunda kayıtlı 636 delegeden 393'ü oy kullandı. Bu turda 2 oy geçersiz sayılırken, Önder Aksakal 235, Emrah Konuralp 95 ve Zeki Sezer ise 61 oy aldı. Bu turda adaylardan hiçbirisi salt çoğunluğa ulaşamadı.

ZEKİ SEZER YARIŞTAN ÇEKİLDİ

Birinci tur oylamasının sonuçlarının açıklanmasının ardından eski DSP Genel Başkanı Zeki Sezer adaylıktan çekildiğine ilişkin dilekçesini Divan'a iletti.

İkinci tur oylamaya 372 delege katıldı. Yine 2 oyun geçersiz sayıldığı bu turda Önder Aksakal 250, Emrah Konuralp ise 120 delegenin oyunu aldı.

Üçüncü tur oylamada 357 delege oy kullanırken, bunların 356'sı geçerli sayıldı. Son turda Emrah Konuralp 109 delegenin oyunu alabilirken, 247 oy alan Önder Aksakal DSP'nin yeni Genel Başkanı seçildi.

Olağanüstü kurultayın sonunda delegelere teşekkür konuşması yapan Aksakal, 2016 yılının DSP'nin ve demokratik solcuların olacağını söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sakık'tan hendek ve abluka eleştirisi
HDP'nin çağrısına Valilik gitmeyin dedi!
Çavuşoğlu'ndan Rusya'ya diyalog çağrısı
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal kimdir?
İstanbul'daki DİSK eylemine müdahale
Yeni yasaklar ne zaman saat kaçta açıklanacak Erdoğan duyuracak?
Yorumlar