HABER /  DÜNYA

Irak'tan Musul için sağduyu çağrısı!

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi, Musul'daki Türk askeri varlığı sonrası, düşman ülke gibi davranmanın doğru olmadığını söyledi.

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi, Musul'daki askeri varlığından dolayı Türkiye'ye karşı "düşman ülke" gibi davranmanın doğru olmayacağını belirtti.

Irak hükümetinin Türkiye'ye karşı attığı adımları doğru ve dengeli olarak niteleyen Abdulmehdi, tank ve askerlerin, hükümetin bilgisi dışında içeri girmesi durumunun, ne kadar zor ve çetrefilli olursa olsun hiçbir hükümet tarafından kabul edilemeyeceğini savundu.

Ammar el-Hekim'in liderliğini yaptığı (Şii) Yüksek İslami Konseyi'nin önde gelenlerinden Abdulmehdi, şunları kaydetti:

"Başika Kampı'ndaki durum (Türk askerinin varlığı), Kürdistan Bölgesi, Musul'daki durum ve Musul'daki bazısı resmi sıfat taşıyan siyasal güçlerin durumuyla ilgilidir. Konu karışık ve çetrefillidir. Bunu ülkenin egemenliğini korumak adına titizlikle ele almamız lazım. Sorunları derinleştirmeden çözmemiz gerekir ve ülkenin yönünü DAEŞ'e karşı başlatılan esas savaştan saptırmamak lazım."

TALEP EL İBADİ'DEN GELDİ

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin daha önce Türkiye ziyaretinde destek talep etmesi üzerine, Peşmerge ve yerel grupların eğitimi için bölgeye gönderilen Türk birliği 4 Aralık'ta nöbet değişimi gerçekleştirmiş ve 150 askerle birlikte yaklaşık 25 tank da bölgeye intikal etmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Rus bakan yardımcısı Türkiye'yi suçladı
Kombisini doğru kullanan kazanıyor
Antalya'da yılın ilk karı yağdı
Nur Yerlitaş'ın ayrılık nedeni yüzde 20
Rus oyuncu o filmde gerçekten sevişmiş
Deprem duası var mı deprem anında okunacak dua neler?
Yorumlar