BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Kombisini doğru kullanan kazanıyor

Türkiye’deki doğalgaz abonelerinin yüzde 72’si kombilerini yanlış kullanıyor.

Abone ol

RUSYA ile yaşanan gerilim nedeniyle Türkiye’nin doğalgaz ithalatı gündemden düşmüyor. Neredeyse tüm ihtiyacın yurtdışında ithal edildiği doğalgaz  kullanımında ise en önemli nokta tasarruf. Ancak evde veya işyerinde ısınmak için tasarruf etmek o kadar kolay değil. Bunun için rakamlara bakmak yeterli. Şu anda Türkiye’de 69 ile hemen hemen 9.5 milyon doğalgaz abonesi var. Konut başında ortalama 956 metreküp doğalgaz harcayan aboneler, ortalama yıllık 1500 lira da fatura ödüyor. Gelelim en önemli noktaya. Paylaşılan bilgilere göre ise bu abonelerin yüzde 72’si ise kombiyi yanlış kullanıyor ve daha fazla tüketim gerçekleştiriyor.

YÜZDE 30 TASARRUF

Artık internet çağında yaşıyoruz. Nesnelerin interneti ile (İnternet of things) tüm nesneler internete bağlanıyor. Bu nesnelerden biri de kombiler. Geliştirilen akıllı kombi kitleri ve termostatlar, artık kullanıcıların kombilerine uzaktan kontrol edebilmesini sağlıyor. Akıllı telefonlara uygulamalarla bağlanan bu cihazlar, kullanım alışkanlıklarını kaydediyor ve buna kombinin derecesini arttıyor. Kullanıcıların konum bilgisine göre de çalışan akıllı kombi kitleri, eve yaklaşıldığında cihazın ısıtma derecesini arttıyor. Bu sayede ise yüzde 30’lara varan tasarruf ediliyor. Başka bir deyişle ortalama yıllık 1500 TL fatura ödeyen bir kullanıcı bu rakamı 1150 TL’ye kadar indirebiliyor. Akıllı kombi kitlerini satış fiyatları ise 350 TL’den başlıyor. 1000 TL’ye kadar çıkıyor. Basit bir hesaplama ile akıllı kombi kitleri 1 yılda bu cihazlara ödenen parayı çıkarıyor. Şu anda Türkiye’de satışta olan yerli ve yabancı akıllı kombi seçenekleri bulunuyor. Bu hafta akıllı kombi kitlerini bir araya getirdik.

Evde olup olmadığınızı anlıyor

Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri tarafından geliştirilen Cosa akıllı kombi kitinin donanım kurulumunu kolayca yaptıktan sonra mobil uygulamasını indiriyor ve hemen evinizin sıcaklığını uzaktan yönetmeye başlıyorsunuz. Cihaz, evde olup olmadığınıza göre ve siz uykudayken evin sıcaklığını otomatik olarak ayarlıyor. Sadece konum ve zamana göre değil, dış hava koşullarını da dikkate alan Cosa, enerji tüketiminizi en verimli hale getirmeyi hedefliyor. 349 TL’de satılan Cosa’yı aylık 12.50 TL’ye kiralamak da mümkün.

Bilgisayardan bile kontrol edin
Tüm kombilerle uyumlu olarak çalışan Salus IT500, duvara monte edilebilen bir model. Dijital LCD ekrana sahip olan modelde, haftalık programlama özelliği bulunuyor. Buna göre eve giriş çıkış saatlerini ayarlayabiliyorsunuz. Android ve iOSişletim sistemli akıllı telefonlara indirilebilen uygulama ile size dışarıdan kontrol imkânı da veren cihaz, ayrıca bilgisayardan da kombinizi açıp kapatabilmesiniz sağlıyor. Cihazın Türkiye’deki satış fiyatı 1000 TL.

Tüketiminizi e-posta ile yolluyor
Aynı zamanda bir kombi üreticisi de olan Vaillant şirketinin ürettiği Netatmo adındaki akıllı kombi termostatı, kablosuz olarak internete bağlanıyor. Akıllı telefon uygulaması ile kontrol imkânı veren model, aynı zamanda size aylık kullanım bilginizi e-posta ile raporluyor. 5 farklı renk seçeneği ile evinize uygun bir tasarıma da sahip olan model, kolay kullanım arayüzü dikkat çekiyor. Şu anda Türkiye’de satışta olan Vaillant Netatmo’nun satış fiyatı 700 TL.

Özel ısıtma programlarına sahip

Kontrol sistemleri üzerine yoğunlaşan Honeywell şirketi, kombiler için akıllı kitler sunmaya başladı. Şirketin ürettiği internete bağlanabilen termostatı, kombilerin akıllı telefonlar üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor. iOS ve Android işletim sistemleri ile uyumlu çalışan uygulama, Wi-Fi ile internete bağlanan kombinizin birbirine bağlanmasını sağlıyor. Bu sayede evinizi kullanma biçiminize özel ısıtma programları yaratmanızı sağlayarak ısınmak için kullandığınız enerjiyi düşürmenize yardımcı olmayı hedefliyor. Şu anda raflarda olan ürün 460 TL’lik satış fiyatına sahip.

Güvenlik önemleriyle çalışıyor
Duvara monte edilebilen bir model olan Heatmiser PRT-TS, ışıklı dokunmatik bir ekrana sahip. Wi-Fi modeminize bağlanarak kombinizi uzaktan kontrol edebilmenizi sağlayan model, ‘WPA’ ve ‘WPA2’ şifre ile internetteki güvenliğinizi sağlıyor. Haftanın 7 günü programlanabilme özelliğine sahip olan cihazda ayrıca, günlük 4 farklı program da yapılabiliyor. Şu anda satışta olan modelin fiyatı 650 TL.

Klimalara uzaktan kontrol
Evinizde veya işyerinizde doğalgaz yerine klimayla ısınıyorsanız, uzaktan kontrol edebilmek için ‘AirPatrol Akıllı Klima’ cihazını kullanabilirsiniz. Kablosuz Wi-Fi ağına bağlanan model, klimanızı akıllı telefonunuzu kullanarak istediğiniz yerden kontrol etme imkanı sağlıyor. Kurulumu birkaç dakika süren bu cihaz, neredeyse tüm klima ve akıllı telefonlarla uyumludur. Oda sıcaklığı çok yüksek veya çok düşük olduğunda ise AirPatrol sizi bilgilendiriyor. Cihazın satış fiyatı 790 TL.

Ahmet Can/ Hürriyet