BIST 4.959
DOLAR 19,16
EURO 20,85
ALTIN 1.211,64
HABER /  EKONOMİ

Dolar kuru sert çakıldı! Dolar 7'in altına iner mi? Yabancı bankalar tahminleri bir bir değiştirdi

Dolarda çok hareketli bir güne tanık oluyoruz. Dolar kuru bugün 7.17 seviyesini gördü. Son 6 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolar 7'in altına iner mi? Yabancı bankalar tahminlerini bir bir revize etti.

Abone ol

Dolar bugün adeta dip yaptı. Güne 7.31 lira seviyesinde başlayan dolar kuru an itibariyle 7.17 seviyesini gördü.Dolar böylece haftanın ilk gününde Türk Lirası dolar karşısında yüzde 1’e yakın değer kaybetmiş oldu. Peki doların geleceği ne olacak? Düşüş sürecek mi? 7'in altına inecek mi? Yabancı bankalar kısa vadede dolar tahminlerini revize etti.

Dolardaki düşüşün nedenleri
Dolar kuru, geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın mesajlarıyla gerilerken, yeni hafta da ise düşüşünü hızlandırdı. Güne 7.31 lira seviyesinden giriş yapan dolar kuru, 7.17 seviyesini görerek yaklaşık 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. Dolar/TL en son 7 Ağustos 2020 tarihinde 7.12 lira seviyesini görmüştü.

Geçen hafta Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın yılın ilk enflasyon raporu sunumunda verdiği mesajlar ve "enflasyonla mücadele" vurgusuyla gerilemeye başlayan dolar/TL, haftalık bazda yüzde 1,3 değer kaybederek cuma gününü 7,3179'dan tamamladı.

Geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın mesajlarıyla gerileyen dolar, yeni haftaya da düşüşle başladı. Güne 7.31 lira seviyesinden giriş yapan dolar kuru, 7.17 seviyesini görerek yaklaşık 6 ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar/TL en son 7 Ağustos tarihinde 7.12 lira seviyesini görmüştü.

Sıkı duruş sürecek mesajı doları baskılıyor
Ağbal'ın piyasalara verdiği net mesajlar, özellik yüzde 5 enflasyon hedefi yakalanana kadar, faizin enflasyon üzerinde tutularak yatırımcılara pozitif getiri sağlanacağını gösteriyor. Bune ek olarak 'Gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya gideriz' açıklamaları dolar/TL'yi baskılayan en büyük unsur olarak dikkat çekiyor.

Enflasyon tahmininin değişmemesi öngörülebilirliği artırdı
2021 yıl sonu enflasyon tahminin aynı seviyede tutulması, Merkez Bankası'nın tahminleri konusunda öngörülebirliğini artırırken, sıkı para politikasının devam edeceği durumu, TL'in diğer gelişen ülke paralarına göre daha güçlü duruş sergilemesine neden oluyor.

Bu hafta yurt içinde gözler enflasyon verisinde olacak
Yeni haftada yurt içinde piyasaların gözü enflasyon verisinde olacak. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, ocak ayında TÜFE'nin yüzde 1,48 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,48) göre, bir önceki ay yüzde 14,60 olan yıllık enflasyonun yüzde 14,75'e çıkacağı hesaplanıyor.

Dolar/TL saat 14:48 itibariyle, 7.1863 lira seviyesinden işlem görürken, gün içi en yüksek 7.3151 seviyesini, en düşük ise 7.1731 seviyesini gördü. Aynı saatte euro 8.6815 lira seviyesinden alıcı bulurken, en yüksek 8.8821 seviyesini, en düşük ise 8.6665 seviyesini gördü.

Dolar kurundaki zayıf seyir gram altın fiyatlarını baskıladı. Gram altın 429 liradan alıcı buluyor.

Dolarda düşüş sürecek mi?
Yabancı bankalar yayınladıkları raporlarda dolar/TL'deki zayıf seyrin sürebileceğine dikkat çekti. HSBC, yıl sonu dolar/TL tahmini 7.10 olarak açıklarken, tam bir normalleşmenin kuru 6.50 seviyesine kadar çekebileceği tahmin etti. İsviçreli banka UBS ise 2021'in ilk çeyreğinin sonunda dolar/TL'nin 7 liralara kadar gevşeyebileceğini savunurken, Credit Suisse ise kurda kısa vadeli hedefi 7 lira olarak revize etti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Vergi borcu yapılandırması fırsatında son gün! İnternetten de başvuru yapılabiliyor
Foto Galeri Vergi borcu yapılandırması fırsatında son gün! İnternetten de başvuru yapılabiliyor Galeriye Gözat