BIST 1.312
DOLAR 7,97
EURO 9,46
ALTIN 462,75
HABER /  POLİTİKA

Doğu Perinçek'ten pes dedirtecek Doğu Türkistan açıklaması

Doğu Türkistan'da yaşanan katliamlar kan dondururken Çin hükümeti 1 milyon türk kökenli müslümanı da kamplara gönderdi. Bu durum müslümanların büyük tepkisine yol açarken Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'ten herkesi şaşırtan açıklamalar geldi. Perinçek, Çin'in Doğu Türkistan'daki kamplarda Uygur Türkleri'ne eğitim verdiğini söyledi.

Abone ol

Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Türkleri'ne karşı uyguladığı baskı ve zulüm politikası dünyada tepki çekiyor. Çin ise her defasında kamplarda güzel eğitim verildiğini savunuyor.

Köy enstitüleri gibi

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de bu iddiayı savundu. Perinçek kamplarla ilgili; "Yalan bunlar yalan. Baştan aşağı yalan. Nasıl Türkiye PKK'yı kesiyor diye  propagandalar var bu da onun gibi. Aynı bizim köy enstitüleri gibi meslek öğreten, Çince öğreten, eğitim yapan kamplar. " diye konuştu.

1 milyon türk kökenli müslüman kamplara gönderildi

Doğu Türkistan'da yaşayan Kazak, Kırgız, Tatar ve diğer Türk kökenli toplumlara atıfla İnsan Hakları İzleme Örgütü, Çin'in 2017'den bu yana 'Terörizmle sert mücadele' adı altında en az 1 milyon Uygur ve Türk kökenli diğer Müslümanları gözaltına aldığı ve yasa dışı siyasi eğitim kamplarına gönderdiğini belirtmişti.

Gözaltına alınan ailelerin çocukları alınıyor

Örgüt ayrıca Çinli yetkililerin gözaltına alınmış ya da toplama kamplarına gönderilmiş ebeveynlerin çocuklarını alarak devlet gözetimindeki çocuk esirgeme kurumlarında ve benzeri yatılı okullarda tuttuğu ifade etmişti.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Yerli otomobil siparişi 120 bini geçti! Piyasayı sallayan TOGG'a bakın kimler talip Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da otomobilin çarptığı iki kadın öldü
Bugün mesai kaça kadar var öğleden sonra tatil mi?
Yerli otomobile sipariş yağıyor! Azerbaycan Türkleri de talip oldu
Hazine ve Maliye Bakanlığı 100 uzman yardımcısı alacak
Huawei'nin Google'sız telefonu rekor sattı: 3 ayda 12 milyon
Yılbaşı ne zaman 2021 resmi tatil mi hangi güne denk geliyor?
Yorumlar 12 yorum