BIST 10.677
DOLAR 32,23
EURO 34,98
ALTIN 2.442,03
HABER /  GÜNCEL

DHKP-C'nin infaz listesindeki 8 isim

Terörle Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde DHKP-C terör örgütüne 27 ilde düzenlenen operasyonun detayları ortaya çıkıyor.

Abone ol

DHKP-C'nin suikast düzenlemek için bazı tanınmış isimler hakkında istihbarat topladığı tespit edildi. Hedeftekiler ise 1990'lı yıllarda örgütü dağıtan baskınlarda rol alan isimler. Aralarında örgütün üst düzey sorumlularının da bulunduğu 11 kişinin 1992 yılında ev baskınlarında öldürülmüştü.

SGK ÇALIŞANLARI İLE MENZİR'İN ADRESİNE ULAŞMIŞLAR

Bugün gazetesinden Bilal Şahin'in göre geçtiğimiz günlerde tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ulaştırma eski Bakanı ve eski emniyet müdürü Necdet Menzir de örgütün hedefindeydi. Örgütün Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan elemanları vasıtasıyla Menzir'in son adres bilgilerine ulaştığı belirlendi.

İŞTE O LİSTE

Örgütün suikast listesindeki diğer isimler şunlar: İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan, MİT eski Müsteşarı Mehmet Eymür ve eşi Janset Eymür, Tansu Çiller'in oğlu Mert Çiller, İşadamı Ali Ağaoğlu, emekli binbaşı Zeki Bingöl, Hayri Kozakçıoğlu ve Mehmet Ağar.

8 KİŞİNİN ADRESİ İSTENMİŞ

Operasyonun en dikkat çekici ayrıntısına Sosyal Güvenlik Kurumu'nda çalışan 2 kişinin gözaltına alınması ile ulaşıldı. Teknik ve fiziki takipte örgüt üst yönetiminin SGK memurlarından 8 kişinin adres ve kimlik bilgilerini istediği belirlendi. Suikast için hazırlanan listede hedefteki kişilerin tüm adres bilgilerinin belirlendiği ve krokilerin çıkarıldığı iddia edildi. Örgütün hedefindeki isimler arasında Ulaştırma eski Bakanı Necdet Menzir'in de olduğu belirlendi. 11 Eylül 2012'den itibaren hastanede tedavi gören ve 3 Şubat 2013'te hayatını kaybeden Menzir'in adres bilgilerinin güncellendiği ve hedefler arasında yer aldığı tespit edildi. Örgütün MİT eski Müsteşarı Meymet Eymür ve eşi Janset Eymür'ü de hedefe aldığı adres bilgilerini Bağcılar SGK'da çalışan örgüt militanı sayesinde buldukları belirlendi.

CD'LERİN KODLARI ÇÖZÜLDÜ

Polis, örgütün memur listesine yaklaşık 1,5 yıl önce Yürüyüş Dergisi'ne yönelik operasyonda ele geçirilen CD'lerin kodlarını çözerek ulaştı. CD içerisinde özel kodlarla yazılmış belgelerde hangi memurun hangi kurumda çalıştığının tek tek yazıldığı belirlendi. Şifreleri çözen polis 604 ismi belirledi. Bu isimlerden 184'ü gözaltına alındı, kalan isimlerin soruşturma kapsamında ifadeye çağrılacağı öğrenildi. Polis, Vergi Dairesi'nde çalışan örgüt sempatizanı vergi denetmenlerinin şirketler hakkında örgüte istihbarat sağladıklarını ileri sürüyor.