BIST 1.467
DOLAR 7,42
EURO 8,98
ALTIN 438,11
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu'na yakın kaynaklar: Babacan'la birleşme yok ittifak neden olmasın

Yeni parti kuracağı konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklar, Ali Babacan hareketiyle birleşme olmayacağını vurgulamasına rağmen ileride bir ittifak olabileceğini belirtti.

Abone ol

Türkiye siyasi gündeminde uzun zamandır yeni parti kuracağı konuşulan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklar, "Eylüle kadar her şey belli olur. Yılın sonunda teşkilatlanma biter" dedi. Davutoğlu'na yakın bir siyasetçi eski Bakan Ali Babacan ile birleşme olasılığına, "Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın" cevabını verdi.

Televizyona çıkacak

Ahmet Davutoğlu'na yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, eski Başbakan 1 hafta 10 gün içinde ulusal bir televizyonda programa çıkacak. 31 Mart seçimlerinin ardından açıkladığı manifestoyla dikkat çeken Davutoğlu'nun bu programda hem Cumhurbaşkanlığı Sistemi hem de parti yönetimine dair eleştirilerini sürdürmesi ve yol haritası ile ilgili soruları yanıtlaması bekleniyor.

4 ilde daha konuşacak

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; daha önce Ankara, Konya, Diyarbakır ve Elazığ'da düzenlenen çeşitli programlarda konuşan Davutoğlu, Eylül ayına kadar da Ege, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu'da birer il olmak üzere dört ayrı ilde düzenlenecek programlara katılacak. Davutoğlu'nun basına açık konuşmaların yanı sıra istişareler de yaptığı bu toplantıların ardından yeni parti ile ilgili kararını da netleştirmesi bekleniyor.

2019'un sonuna doğru teşkilatlanma bitecek

Davutoğlu'na yakın bir siyasetçi, "2 ay içinde her şey belli olur. Eylülde süreç şekillenmiş olur" dedi. Edinilen bilgiye göre Davutoğlu ekibi her ne kadar istişareler sürse de teşkilatlanma çalışmalarına da başladı. Bir siyasetçi çalışmaların aslında 1 yıldır devam ettiğini, 2019 yılı sonuna gelindiğinde 81 ilde teşkilatlanmayı tamamlamış olabileceklerini söyledi.

İttifak çıkışı

AK Parti içinde Davutoğlu'nun yanı sıra eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün desteklediği, eski Bakan Ali Babacan liderliğinde bir başka partinin de kurulabileceği konuşuluyor. AK Parti kurucu üyeliğinden bir açıklama ile ayrıldığını duyuran Babacan'ın Davutoğlu ekibi ile birleşme ihtimali kulislerde konuşulmaya devam ediyor.

Şimdilik iki taraf da sıcak bakmıyor

Davutoğlu'na yakın bir siyasetçi, iki grup arasında bir birleşme olur mu?" sorusuna, "Birleşme olmaz ama ileride bir ittifak neden olmasın. Yeni sistem buna imkan veriyor" diyerek bunun 'söz konusu olmayacağı' yanıtını verdi. Bu arada Davutoğlu ile Babacan ekipleri arasında daha önce temaslarda bulunulduğu ancak birlikte yol almaya dair üretilen formüllere iki tarafın da sıcak bakmadığı öğrenildi.

Bu arada Davutoğlu'nun kuracağı iddia edilen parti ismi için de çalışma yapıldığı öğrenildi. Çok sayıda ismin değerlendirildiği ancak kararın geniş bir istişare ile alınacağı da gelen bilgiler arasında.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri HDP'li belediye caddeye terör suçlusunun ismini veriyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da kız öğrenci yurdunda biber gazı paniği! 9 öğrenci hastanelik etti
Decathlon Kar Montu İle -10 °C Kadar Koruma
Yunanistan’ın s-400 kabusu! Harekete geçtiler
YKS sonuçları açıklandı
11. Kalkınma Planı kabul edildi
Milli Piyango'dan büyük ikramiye açıklaması
Bursa'da dehşet saçan damat tutuklandı
AB Komisyonu Başkanlığına Ursula von der Leyen seçildi
Trump'tan Türkiye ve S-400 açıklaması
Napoli Başkanı Laurentiis, Eljif Elmas transferini açıkladı
Yorumlar 9 yorum