BIST 7.985
DOLAR 28,86
EURO 31,61
ALTIN 1.894,21
HABER /  MEDYA

Cumhuriyet baskınına CHP'den protesto

FETÖ soruşturması kapsamında polis bu kez Cumhuriyet gazetesine baskın düzenledi. Aralarında yazarlarında bulunduğu 15 kişi hakkında gözaltı kararı verilirken bu isimlerin bazıları dün sabah saatlerinde emniyete götürüldü.

Abone ol

FETÖ soruşturması kapsamında polis dün Cumhuriyet gazetesine baskın düzenledi. Soruşturma kapsamında aralarında gazetenin genel yayın yönetmeninin de bulunduğu 15  kişi hakkında gözaltı kararı verildiği belirtildi. Bu arada operasyon dün akşam saatlerinde bir grup CHP'li tarafından protesto edildi. 

Cumhuriyet gazetesi yönelik operasyonda aralarında gazetenin genel yayın yönetmeni ve bazı yazarlar ile Cumhuriyet Vakfı yöneticilerinin de bulunduğu 15 kişi hakkında polis gözaltı kararı çıkardı. İşte gözaltına alınan ve hakkında arama kararı çıkarılan isimler:

GÖZALTINA ALINANLAR

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap eki Genel Yayın Yönetmeni Turhan Günay, Yazar Hikmet Çetinkaya, Yazar Aydın Engin, Yazar Güray Öz, karikatürist Musa Kart, Avukat Bülent Utku (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Avukat Mustafa Kemal Güngör (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Önder Çelik (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi), Bülent Yener (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul eski üyesi) Mali Müşavir Eser Sevinç (Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurul Üyesi)

BAZI İSİMLER YURT DIŞINDA

İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay yurtdışında olduğu için hakkında gözaltı kararı verildi. Hakkında gözaltı kararı bulunan isimlerden Nebil Özgentürk'ün de yurtdışında olduğu öğrenildi. Muhasebe müdürü Günseli Özaltay hakkında da gözaltı kararı çıkartıldı. Dün akşam saatlerinde Kadri Gürsel'in de gözaltına alındığı öğrenildi.

CHP'LİLER PROTESTO ETTİ

CHP üyesi bir grup, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Cumhuriyet gazetesinin yönetici ve yazarlarına yönelik yürütülen soruşturmayı protesto etti.

Şişli'deki gazete binası önüne gelen CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Barış Yarkadaş ile partili bir grup, soruşturmaya tepki gösterdi.

Tanal, burada yaptığı açıklamada, Cumhuriyet gazetesi ile FETÖ arasında bağlantı kurularak hukukun perdelendiğini iddia etti.

Mahmut Tanal, Cumhuriyet gazetesinin Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir gazete olduğunu belirterek, "Cumhuriyet gazetesine sahip çıkmak, demokrasiye, temel hak ve özgürlüklere, barışa sahip çıkmaktır." dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Yarkadaş da gözaltına alınan gazetecilerle dayanışmak ve düşünce, ifade özgürlüğünün sınırsızca kullanılabilmesi için gazete önünde olduklarını söyleyerek, baskılara boyun eğmeyeceklerini dile getirdi.

Bu arada, Şişli Belediyesi tarafından gazete önünde bekleyişini sürdürenlere battaniye dağıtıldı.