BIST 7.859
DOLAR 29,00
EURO 31,23
ALTIN 1.859,99
HABER /  DÜNYA

Rakka için ABD'den Türkiye açıklaması!

Irak'ta DEAŞ'a yönelik operasyonlar sürerken Musul'un ardından Rakka'ya yönelik operasyonların da haftalar içerisinde başlayabileceğini belirtildi.

Abone ol

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Rakka operasyonun başlayabileceğini söyledi. Cook, Türkiye'nin rolü konusunda ise koalisyon unsurlarının katkılarının karşılıklı müzakereler ile belirlenebileceğini kaydetti.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cook, Pentagon'daki günlük basın toplantısında hazırlıkları devam eden Rakka operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cook, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun hem Musul hem de Rakka üzerinden örgüt üzerindeki baskıyı artırmayı planladığını ve bunun için Rakka operasyonunun kısa zaman içinde başlayabileceğini vurguladı.

"DEAŞ üzerindeki baskıyı korumamız lazım ve bu durum, Rakka'nın izolasyonuna kısa zamanda başlamayı da kapsıyor." ifadelerini kullanan Cook, önce kentin izole edileceğini, akabinde bazı askeri adımların atılacağını ve nihai olarak Rakka'nın kurtarılması operasyonunun başlayacağını bildirdi.

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Cook, Rakka operasyonuyla ilgili Türkiye'nin katkısının veya rolünün ne olabileceği şeklindeki sorulara cevap verirken "Türkiye de dahil tüm koalisyon unsurlarının katkılarının karşılıklı müzakere ile belirlenebileceği" değerlendirmesini yaptı.

Ankara ile Washington arasındaki görüşmelerin devam ettiğini vurgulayan Cook, Rakka'nın kurtarılması operasyonu için iki müttefik ülke arasında yakın bir iş birliği olduğunu belirtti.

MUSUL OPERASYONU SÜRERKEN RAKKA OPERASYONU BAŞLAYABİLİR

Musul operasyonunun halen devam ettiğinin hatırlatılması üzerine Cook, "Musul operasyonu devam ediyor, Rakka operasyonu da yakında başlayacak." diyerek, Rakka için Musul'daki operasyonun bitmesinin beklenmeyeceğini kaydetti.

Sahadaki güçlerin Rakka'nın kurtarılması operasyonunu yürütebilecek düzeyde olduğuna işaret eden Cook, spesifik bir rakam zikretmeden yeterli askeri gücün bir araya getirildiği yorumunu yaptı.

Cook ayrıca, Musul'daki Irak güvenlik güçlerinin kente bir kilometre kadar yaklaştıkları bilgisini paylaştı. Cook, kentin DEAŞ'ın elinden geri alınması sürecinin hızla ilerlediğini ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter, geçen hafta Rakka operasyonunun en kısa süre içinde başlayacağı sinyalini vermişti.

ABD'nin Irak ve Suriye'deki uluslararası koalisyon güçleri komutanı Korgeneral Stephen Townsend de YPG unsurlarının özellikle Rakka'nın izolasyonu sürecinde yer alacağını dile getirmişti.