BIST 9.334
DOLAR 31,12
EURO 33,81
ALTIN 2.033,35
HABER /  MEDYA

TÜSİAD'dan Cumhuriyet açıklaması

TÜSİAD'dan yapılan açıklamada; basın mensuplarının terörle mücadele kanunu ile ilişkilendirilerek tutuklandığına dikkat çekildi.

Abone ol

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği, Cumhuriyet gazetesine yönelik düzenlenen operasyona ilişkin bir açıklama yaptı.

Basın dünyasının terörle ilişkilendirilmesinin üzerinde durulması gereken kamusal bir sorun olduğunun belirtildiği açıklamada, "Çok sesli toplum, korunması ve geliştirilmesi gereken siyasi ve ekonomik bir güç kaynağıdır." ifadelerin yer verildi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

GAZETECİLER TUTUKLANMAKTADIR..

"Medya kurumları ve basın mensupları terörle mücadele kanunu ile ilişkilendirilerek gözaltına alınmakta ve tutuklanmaktadır. Hukuk devletinde hiçbir kurum ve kişi yasal herhangi bir denetim ve soruşturmadan muaf değildir ve hesap verebilir olmalıdır.

BASIN DÜNYASININ TERÖRLE İLİŞKİLENDİRİLMESİ

Basın dünyasının terörle bu denli yoğun olarak ilişkilendirilmesi, üzerinde durulması gereken kamusal bir sorundur. Bu sorun medya kurumlarının çoğulcu demokraside yüklenmesi gereken görevi zayıflatmaktadır. Bunun son halkası ise basın tarihimizin en köklü kuruluşlarından biri olan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik bugün başlatılan operasyon olmuştur.

ÇOK SESLİ TOPLUM GÜÇ KAYNAĞIDIR

Çok sesli toplum, korunması ve geliştirilmesi gereken siyasi ve ekonomik bir güç kaynağıdır. Bu zorlu dönemde gerek iç istikrar gerekse uluslararası rekabet gücü açısından medya dâhil tüm özgürlük alanları ulusal çıkarlarımız açısından esastır."