BIST 1.441
DOLAR 8,46
EURO 10,27
ALTIN 501,15
HABER /  EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kamuoyuna kritik çağrı: Vazgeçin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan koronavirüs vakalarına değinerek, "Vazgeçin bu dönemde şu düğünlerden, yemekli merasimlerden. Nikah törenleriyle bu işleri bitirmek suretiyle bu dönemi gelin atlatalım." çağrısında bulundu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde konuştu. Erdoğan, ekonomi ve salgın sürecine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanının konuşmasından öne çıkan bölüm ise 'düğünlerle' ilgili oldu. 

'Bizi üzüyor' diyen Erdoğan 'düğünlerden vazgeçin çağrısı yaptı ve şunları söyledi:

*Sloganlaştırdığımız maske, temizlik, mesafe kuralına uymaya davet ediyorum. Vazgeçin bu dönemde şu düğünlerden, yemekli merasimlerden. Nikah törenleriyle bu işleri bitirmek suretiyle bu dönemi gelin atlatalım. Buralardan aldığımız haberler bizi üzüyor. Özellikle şu sigara olayına da bu dönemde ara verin, içmeyin kendinize acıyın biz sizi seviyoruz ve onun için de acıyoruz. 

Türkiye Sigorta'ya ilişkin de açıklamalar yapan Erdoğan şu bilgileri verdi:

6 köklü kurum tek çatı altında toplanıyor

Bugün de stratejik hamleyi harekete geçiriyoruz. Geçen yıl hazırladığımız pakette reformları hızlandıracağımızı açıklamıştık. Bu yönde 2 kritik adım attık. Eksik kalan yanını da tamamlamış oluyoruz. Ziraat, Halk, Güneş sigorta, Ziraat, Halk ve Vakıf Emeklilik bundan sonra Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik olarak devam edecek.  Böylece 38 bölgeyle ülkemizin en büyük sigorta ve emeklilik şirketini tesis ediyoruz. Fon tutarı 154 milyon liraya ulaşan BES sistemindeki adımlarla uzun vadeli düşük maliyetli bir kaynak sağlanacaktır. 6 köklü kurumumuzun faaliyetlerinin tek çatıda toplanması maliyetleri düşürecek ve yeni bir dinamizm kazandıracak. 

Güven endeksi yükseldi

Ekonomimizi yeniden rayına oturttuk. Ağustos ivmeleri bunu gösteriyor. Reel kesim güven endeksi 75,2 seviyesinden Ağustosta 105,2 seviyesine yükseldi. Ekonomik güven endeksi 65,2'den 85,9 seviyesine çıktı. Satın alma yöneticileri endeksi 42,7'den 54,3 seviyesine ulaştı. Bu endeks temmuz ayında 2011'in şubatından bu yana en yüksek seviyesine geldi. 

"Silah olarak ekonomiye sarılmışlardır"

Tarih boyunca ülkemizin bileğini diplomaside, savunmada, askeri alanda bükemeyenler silah olarak her zaman ekonomiye sarılmışlardır.

Milletimizin rızkını, Türkiye'nin kaynaklarını, krizden ve kaostan beslenen çevrelere yedirmemekte kararlıyız.

"Eski günlere dönülmeyecek"

IMF ile kapalı kapılar ardında pazarlığa tutuşanların, bir daha Türkiye'yi eski günlerine geri döndürmesine asla izin vermeyeceğiz.

"Biz asla IMF kapısını çalan bir iktidar olmayacağız dedik olmadık"

23,5 milyar dolarlık IMF borcunu ödedik. Ekonomik bağımsızlığı biz kazandırdık biz. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomide yeni bir döneme girdik. Ülkemizin hak ve hukukunu korkusuzca savunuyorsak bunun arkasında özgüven vardır. Ne dediler kur faiz enflasyon ne duruyorsunuz IMF'ten borç alın ne dedik biz o sizin şanınızdır. Biz asla IMF kapısını çalan bir iktidar olmayacağız dedik olmadık. Ama IMF bizim kapımızı çaldı. 5 milyar borç istedi. Dedim verin bugün bizden borç alan yarın talimat alır, sonra vazgeçtiler çünkü bunlar çılgın Türklerdir. Yapar mı yapar vazgeçtiler. 

Seferberlik vurgusu

Ülkemiz bu salgın sürecinden, diğer alanlarla birlikte ekonomide de güçlenerek çıkacaktır. Bunun için milletimizin tüm fertlerinin tam bir seferberlik içinde tedbirlere sarılması gerekiyor. Türkiye Sigorta bunun garantisi olacaktır. Ne karamsarlığa kapılacağız ne de kendimizi soyutlayacağız.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman oğluna düğün yaptı! Tepki yağınca kendini böyle savundu Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Bloomberg'in çarpıcı Erdoğan analizi! Konu sadece gaz değil güçlü donanma stratejik bağımsızlık
İpek Filiz Yazıcıoğlu kimdir yaşı kaç korona oldu AŞK 102 çekimleri durdu
Muharrem ayı ne zaman bitecek, 2020 safer ayı ne zaman?
DEAŞ’ın sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’de Covid -19 çıktı
Bursa'da kıskançlık dehşeti! Kocanın ifadesi ortaya çıktı ‘Melek’i bir erkek aradı
Kadıköy'de havai fişek kullanımı yasaklandı
DGS sonuçları sorgulama ÖSYM sonuç ekranı TC ile giriş
2022 engelli maaşı ödeme günleri kimler alabiliyor şartları neler?
Son dakika DGS sonuçları (2020) açıklandı! ÖSYM sonuç öğrenme ekranı
Sakarya'da hırsızlığın bedelini hırsızlıkla ödemek istedi
Yorumlar 60 yorum