BIST 1.443
DOLAR 8,55
EURO 10,38
ALTIN 511,23
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş Doğu Akdeniz mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB'nin Türkiye'ye yaptırım tehdidinde bulunduğu Doğu Akdeniz gerilimine ilişkin, "Akdeniz'deki sorunları, birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebileceğimize inanıyoruz" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen "Doğu Akdeniz Çalıştayı"na video mesaj gönderdi.

Erdoğan'ın gündeminde 10-11 Aralık'ta yapılacak Türkiye'ye yaptırımı görüşecek olan AB liderler zirvesi vardı. Türkiye'nin haklarına işaret eden Erdoğan, diğer yandan AB'ye diyalog çağrısı yaptı. İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

"Türkiye gelişmeleri tribünden izleyemez"

Türkiye gibi, Akdeniz'in en uzun kıyı şeridine sahip ülkesinin burada yaşanan gelişmeleri tribünden izlemesi mümkün değildir.

AB'ye Yunanistan ve Rum kesimi uyarısı

Avrupa Birliği, içine düştüğü stratejik körlükten bir an önce kurtulmalı, Rum Kesimi ve Yunanistan tarafından Doğu Akdeniz'de bir 'koçbaşı' gibi kullanılmasına müsaade etmemelidir.

Ülkemizin, Antalya sahillerine hapsetmeyi amaçlayan plan ve haritaları kabul etmeyeceğini açıkça dile getirdik.

Korsan zihniyete karşı dik duruş

Kimsenin hakkını, hukukunu gasbetme peşinde değiliz. Haklarımızı elimizden almaya çalışan korsan zihniyete karşı dik bir duruş sergiliyoruz.

Ülkemiz, Doğu Akdeniz meselesinde asla gerilimden değil; barıştan, iş birliğinden, hakkaniyetten ve adaletin tesis edilmesinden yanadır.

Tam aktörler aynı masa etrafında buluşmalı

Akdeniz'deki sorunları, birbirimizi dışlayarak değil, bölgedeki tüm aktörleri aynı masa etrafında buluşturarak çözebileceğimize inanıyoruz.

Doğu Akdeniz'e kıyıdaş tüm bölge ülkelerinin ve Kıbrıs Türklerinin de yer alacağı bir konferans düzenlenmesi önerimiz halen masada duruyor.

Akdeniz'de komşumuz olan tüm ülkeleri, bu meseleyi (Doğu Akdeniz) 'sıfır toplamlı bir oyun' olarak görmekten vazgeçmeye çağırıyorum.

ÖNCEKİ HABERLER
Genco Özak dizileri Çukur Kulkan Erdenet kimdir oynayan kim?
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Netflix'in The Crown dizisi ülkeyi karıştırdı: Uydurma ve hakaret
Ali Çetin: İptal edilen penaltı bizim için çok net bir pozisyondu
Alman hava yolu devi Lufthansa, 29 bin çalışanın işine son verecek
Haftanın ilk işlem gününde altın fiyatları! Gram altın 464 lira seviyelerinde
Adana'da intihar: İnşaatı yıkılan müteahhit banyoda kendini vurdu
İkna edilerek teslim olan PKK'lı kadın, ailesiyle buluştu
AK Parti'de seçim hazırlığı başladı! Yeni yol haritası Z kuşağı ve kadınlar
Mardin'de 2 saat arayla bir olan kader! Yaşlı çift koronavirüsten öldü
Yorumlar 41 yorum