HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çanakkale'de konuştu: İstanbul'u Konstantinapol yapamayacaksınız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Çanakkale zaferinin yıl dönümünde düzenlenen törende dünyaya mesajlar verdi. Konuşmasında Yeni Zelanda'daki katliama değinen Erdoğan, "Biz buradayız, biz Çanakkale'deyiz. 1000 yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul'u Konstantinapol yapamayacaksınız." dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 Mart Stadyumu'nda düzenlenen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılı Töreni'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan'ın konuşmasına Yeni Zelanda'daki 50 kişinin hayatını kaybettiği cami katliamı damgasını vurdu. 

Kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler

Çanakkale'de ölen Yeni Zelandalı askerlere değinen Erdoğan, "Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacamızdan hiç şüpheniz olmasın." ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar:

"Çanakkale'de neler yaşandığını bilmeyen, verilen mücadeleyi anlamayan hiç kimseye bu ülkenin havası da suyu da ekmeği de helal olmaz.

Çanakkale Savaşı'nı savaşlardan bir savaş sananın, bu topraklarla da bu milletle de bu ülkeyle de ilgisi yok demektir. Çanakkale'yi ruhunun derinliklerinde yaşatmayan hiç kimsenin bu ülkeyle ve bu milletle ilgili tek cümle dahi kurmaya hakkı yoktur.

Allah bir daha bu milleti Çanakkale'deki gibi bir imtihana tabi tutmasın. Şayet böyle bir durum ortaya çıkarsa emin olun ki tıpkı 104 yıl önce olduğu gibi Çanakkale'nin denizini de topraklarını da o düşmanlara mezar etmekten asla çekinmeyiz.

Yeni Zelanda'da oradan verdikleri mesajlarla bizi sınıyorlar

Türkiye'nin sabrını ve kararlılığını aradan geçen 1 asra rağmen hala sınamaya devam ediyorlar. Suriye sınırımızı taciz ederek, burada bir terör koridoru kurmaya çalışarak sınıyorlar. Aynı şekilde Irak'ta. Kıbrıs'ta haklarımıza tecavüz etmeye kalkarak bunu sınıyorlar. Ege'de denize ayak basamaz hale getirmeye çalışarak bunu sınıyorlar. Sokakları karıştırarak, darbe girişiminde bulanarak, karanlık ittifaklarda bulunarak bizi sınıyorlar. Ülkemizden 16 bin 500 km uzaklıkta Yeni Zelanda'da oradan verdikleri mesajlarla bizi sınıyorlar.

Mesajınızı aldık

Çanakkale'den 104 yıl sonra bir kez daha sesleniyor ve diyoruz ki, mesajınızı aldık. Hislerinizi de niyetinizi de anladık. kininizin, nefretinizin canlı olduğunu anladık. Bir teröristin ortaya çıkarak 50 Müslümanı öldürmesinin ne olduğunu anladık. Aldığımız nefesi bize çok gördüğünüzü anladık.

Biz buradayız, biz Çanakkale'deyiz

Biz buradayız, biz Çanakkale'deyiz. 1000 yıldır buradayız, kıyamete kadar da burada olacağız. İstanbul'u Konstantinapol yapamayacaksınız. Dedeleriniz geldiler, burada olduğumuzu gördüler, kimi ayakta kimi tabutta geri döndüler. Aynı niyetle gelecekseniz sizi de bekleriz. Sizleri de dedeleriniz gibi uğurlayacağımızdan hiç şüpheniz olmasın.

Ayak bastığınız yere gömecekler

Biz Çanakkale'yi barışın, kardeşliğin sembolü olarak görüyoruz. Çanakkale bizim için namusunu çiğnetmeyen ve çiğnetmeyecek olan Asım'ın neslinin sembolüdür. Ve Asım'ın nesli de burada. Dostça gelirseniz sizi ağırlayacaklar, düşmanca gelirseniz de ona göre muamele edecekler. Tıpkı çukur açan teröristlere, sınırımıza musallat olan DEAŞ'lı katillere yaptığımız gibi ayak bastığınız yere gömecekler.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Camiye saldıran terörist Brenton Tarrant'tan duruşmada dikkat çeken işaret Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Ümmühani ninenin "Kime oy vereceksin" sorusuna verdiği yanıt izlenme rekorları kırıyor!
Krasic'in Fenerbahçe pişmanlığı
Elif Kaya kaç yaşında aslen nereli hiç bilinmeyen özelliği
Altın yine yükseliş trendinde işte 18 Mart güncel altın rakamları
Yelda Kurçuval kaç yaşında evli mi eşi kimdir?
3 aylar ne zaman giriyor 2020 bugün oruç tutulur mu?
Yorumlar 12 yorum